Żywność, równość, wartości. Kukiz'15 przedstawił kandydatów

Kandydaci Kukiz'15 do PE fot. Kukiz'15 Kraków/Facebook
W poniedziałek Kukiz'15 przedstawił kandydatów do Parlamentu Europejskiego z listy numer 6 w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

Dzień po konwencji w Warszawie, podczas której Kukiz'15 ogłosił porozumienie programowe z ugrupowaniami antysystemowymi z pięciu innych krajów Unii Europejskiej, kandydaci tej formacji mówili w Krakowie o tym, czym chcieliby się zajmować po uzyskaniu mandatu.

Miejscem prezentacji listy był Bieńczycki Plac Targowy. Jak podkreślali kandydaci, to miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Jeden z postulatów Manifestu Europejskiego dotyczy ochrony produktów regionalnych i rozwoju rolnictwa.

Walka z absurdami

– Jesteśmy za obecnością Polski w UE, ale nie chcemy być krajem drugiej kategorii. Nie zgadzamy się, by na nasz rynek trafiały produkty gorszej jakości, a przedsiębiorcy mieli gorsze warunki uzyskiwania kredytów – mówił Paweł Kukiz-Szczuciński, lider listy w naszym okręgu, lekarz psychiatra i pediatra.

Temat żywności i równości poruszał również Piotr Kubiczek, „dwójka” Kukiz'15. Jego zdaniem należy skończyć z praktykami, które faworyzują we wspólnocie inne państwa.

– Francja jest potentatem w hodowli mięczaków, ale do nich nie ma dopłat, więc stały się rybami. Portugalczycy chcą produkować dżem marchewkowy i nagle okazuje się, że marchewka jest owocem. To są absurdy, z którymi chcemy walczyć – zapowiedział.

Kandydaci formacji Pawła Kukiza zwracali również uwagę na problem żywności sprowadzanej z Ukrainy. Ich zdaniem do Polski trafiają produkty niewiadomego pochodzenia.

– Nie wiemy, co jemy. Tymczasem nasi producenci muszą spełniać duże wymogi – podkreślał poseł Norbert Kaczmarczyk, który kandyduje z ostatniego miejsca.

Razem z Prawicą Rzeczypospolitej

W Parlamencie Europejskim chce pracować również poseł Elżbieta Zielińska, „trójka” na liście Kukiz'15. Chce pomagać Polakom na emigracji, aktywizować kobiety i dbać o ochronę dziedzictwa kuktorowego.

Z list Kukiz'15 startują przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej. W województwach małopolskim i świętokrzyskim o głosy będzie walczył Bawer Aondo-Akaa. Otrzymał dziewiąte miejsce.

– Unia musi wrócić do chrześcijańskich wartości. Nie być biurokratycznym molochem, ale szanować poszczególne państwa. Jako niepełnosprawny będę też walczył o aktywizację osób z niepełnosprawnościami – mówił polityk partii Marka Jurka.

Wybory europejskie odbędą się w Polsce 26 maja. Wybierzemy 52 eurodeputowanych.