ZZM: Nie wolno wchodzić do stawu w parku Lotników Polskich

Czyszczenie stawu przez ZZM fot. ZZM

Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził wiosenne czyszczenie stawu w parku Lotników Polskich. Przypomina przy okazji, by nie wchodzić do zbiornika, ponieważ zaburza to proces filtracji wody.

Staw jest jedną z najnowszych atrakcji parku Lotników Polskich. Jednak doświadczenie pokazuje, że wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej osób będzie próbowało wchodzić do wody, choć jest to niedozwolone.

Jak tłumaczy ZZM, zakaz ma swoje uzasadnienie. – Filtracja wody w stawie odbywa się przez oddziaływanie roślin, specjalnie dobrane kruszywo absorbujące fosfor a także system filtracji mechanicznej. Rośliny pływające oraz rośliny podwodne stanowią kluczowy element stawu dla zachowania czystości i przejrzystości wody. Dlatego też zbiornik poddawany jest szczególnej pielęgnacji – czytamy na Facebooku jednostki.

Wchodzenie do wody powoduje zadeptywanie roślin i materiału filtracyjnego, co z kolei zaburza proces naturalnego oczyszczania zalewu i prowadzi do jego degradacji.

Wyczyścili

Niezależnie od stałej filtracji, od czasu do czasu przeprowadzane jest czyszczenie stawu. – Pracownicy ZZM oczyszczają staw z namułów i osadów dennych, oczyszczają strefę filtracyjną oraz płytkie strefy przybrzeżne z glonów, liści, gałązek i innych zanieczyszczeń. Odławianie pojawiających się glonów i układanie ich na brzegu pozwala na powrót organizmów żywych do wody – opisuje ZZM.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus