W piątek na terenie byłego obozu KL Plaszow otwarta została wystawa plenerowa. To pierwszy krok w stronę upamiętnienia historii miejsca, przez które w czasie wojny przeszło ok. 35 tys. więźniów, z czego ok. 6 tys. zginęło.
Obóz powstał jesienią 1942 roku, na terenie dwóch żydowskich cmentarzy. Z czasem został znacznie powiększony, a w 1944 roku przekształcony z obozu pracy przymusowej na obóz koncentracyjny. Przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów, przede wszystkim Żydów, ale także Polaków i Romów, ok. 6 tysięcy osób straciło w nim życie. W 1945 roku Niemcy, ewakuując obóz, praktycznie zrównali go z ziemią i skutecznie zatarli ślady zbrodni, jaka się tam dokonała. Na terenie miejsca pamięci pozostały jednak trzy masowe groby i dwa cmentarze żydowskie.
W 2021 roku powołane zostało Muzeum KL Plaszow, którego zadaniem jest stanie na straży pamięci o ofiarach byłego obozu, edukacja na temat ich losów i ochrona obszaru miejsca pamięci.
Wystawa w plenerze
Właśnie zakończył się pierwszy etap planowanych w tym miejscu inwestycji. Jednym z założeń było uczytelnienie terenu miejsca pamięci. Przy pomocy betonowych znaczników określone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich, plac apelowy otoczony został żwirową opaską, a dwa ciągi schodów terenowych ułatwiają dostęp do bardziej stromo położonych części upamiętnienia.
Sama ekspozycja składa się z 15 tablic, które informują o historii obozu i przekazują słowa świadków tamtych wydarzeń. Ustawionych zostało także 41 punktów terenowych, informujących o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu. W terenie znajdują się także trzy okna archeologiczne.
Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się przy Pomniku Ofiar Faszyzmu, w rejonie ul. Kamieńskiego. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Jacek Majchrowski, ambasador Izraela Yacov Livne, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber, ale także członkowie rodzin świadków wojennych wydarzeń w Krakowie.
Wstęp na teren byłego obozu jest bezpłatny.
Kolejne kroki
Wystawa to pierwszy z kilku planowanych etapów planowanych zmian. Edukacji i poznaniu przeszłości tego miejsca służyć będą także dwa budynki muzealne: Szary Dom od strony ul. Jerozolimskiej i Memoriał od strony ul. Kamieńskiego. Całość będzie w przyszłości stanowić spójną opowieść o historii byłego obozu. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na zakończenie przyszłego roku.
− To miejsce powinno być uszanowane i objęte systemową, instytucjonalną opieką. Bo tu się zdarzyła tragedia, tu są kości ludzkie, tu leżą ofiary zbrodni. Stąd potrzeba przekazu wiedzy i działań, które sprawią, że pamięć o KL Plaszow będzie żywa, istotna. Wystawa to zakończenie jednego z etapów naszych działań, pracujemy nad kolejnymi: remontujemy Szary Dom, przygotowujemy budowę Memoriału, pracujemy nad pomnikiem dźwiękowym. Zapraszam do wspólnej troski o to miejsce, które jest tak ważną częścią historii miasta i mieszkańców – podkreśla Monika Bednarek, dyrektorka Muzeum KL Plaszow.
Marsz Pamięci w niedzielę
W najbliższą niedzielę, 17 marca, na teren KL Plaszow przejdzie tegoroczny Marsz Pamięci, w związku z przypadającą na 13-14 marca rocznicą likwidacji krakowskiego getta. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.
Uczestnicy marszu przejdą z placu Bohaterów Getta, ulicami: Lwowską, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską i Heltmana, przed pomnik na terenie byłego obozu KL Plaszow. Początek wydarzenia o godz. 12.00.