– To opis obyczajów miejskiego Krakowa. Mamy kamienice, kościoły krakowskie, Wawel, mamy mieszkańców. Zobaczymy miasto piękne, ale i bardzo zaniedbane, takie, jakie było w XIX wieku. Nikt nie dbał o jego substancję, nie tylko o zabytki, ale także księgozbiory, historię zapisaną na kartkach. Ambroży Grabowski opowiada, że te leżały na wieży ratusza, w magazynach albo bibliotekach bez szyb, gdzie gnieździły się wróble i gołębie. I on postanowił, że będzie ratował pamiątki po tym Krakowie - zaczął wertować księgi, katalogować je, spisywać. Zrobił wielką pracę dla Krakowa, której chyba nikt do tej pory jeszcze nie zrobił – mówi reżyser spektaklu Mikołaj Grabowski.
Sztuką w Teatrze Bagatela reżyser przypomina tę postać, starając się w humorystyczny sposób pokazać miasto oczami bohatera. – To jest także opowieść o samym Ambrożym Grabowskim. Człowieku, który przyjechał z Kęt jako mały chłopiec, został, miał własną księgarnię i dorobił się majątku, ale cały czas myślał o sobie, że jest człowiekiem trochę niedouczonym – dodaje Grabowski.
Premiera „Wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie” została przygotowana z okazji 105. rocznicy otwarcia Teatru Bagatela. Spektakl odbędzie się 25 października na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej 6.