Dziś pokażemy kolejne krakowskie osiedla, które współprojektowała architektka Maria Chronowska wraz z mężem Jerzym. Obecnie to już ponad 90-letnia, siwa pani, która jak na swój wiek może pochwalić się bardzo dobrą pamięcią oraz niezwykłą bystrością umysłu. Chronowscy znaleźli się w zespole, który odpowiadał m.in. za projekt Mistrzejowic (na zdjęciach w galerii można zobaczyć wchodzące w ich skład osiedla Złotego Wieku i Tysiąclecia). Był w nim też architekt Witold Cęckiewicz (zmarł w 2023 r.).
Konkurs urbanistyczny dla Mistrzejowic został rozpisany w 1963 r. Zwycięstwo przypadło zespołowi wspomnianego Witolda Cęckiewicza. Plan Mistrzejowic zakładał podział na pięć stref. „Cztery z nich miały nosić nazwy pór roku i stanowić tkankę mieszkaniową dzielnicy. W latach 1967-1973 zrealizowano położone od zachodu osiedla Wiosenne (obecnie Tysiąclecia) i Letnie (obecnie Złotego Wieku). Następnie, w latach 1974-1978, po wschodniej stronie (...) wzniesiono osiedla Jesienne (obecnie Bohaterów Września) i Zimowe (obecnie Piastów). Schemat projektu przypominał kszałt drzewa, z którego wyrastają cztery gałęzie” – czytamy w książce „Osiedla Mieszkaniowe Krakowa”. Jest to miniprzewodnik, który został wydany przez Instytut Architektury.
Każde z czterech osiedli w południowej części składało się z podłużnych, czteropiętrowych bloków. Powyżej nich przewidziano skupisko niewielkich, punktowych i niskich budynków mieszkalnych, które nazwano „puchatkami”. Przyniosły one z resztą Chronowskim nagrodę architektoniczną Mister Krakowa. – Projekty, które dostały tę nagrodę, z pewnością nas cieszyły. Oceniała nas duża liczba mieszkańców i czytelników oraz architekci – mówiła podczas niedawnego spotkania w Klubie Kuźnia pani Maria.
Realizacja projektu Mistrzejowic trwała prawie dwadzieścia lat.