W Fabryce Schindlera odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Ocalić od zapomnienia. Osiem opowieści krakowian o doświadczeniach lat 1939–1956" opowiadającego historie ludzi czasów wojny i okupacji niemieckiej.
Narody, które tracą pamięć, tracą życie – ta złota myśl Tukidydesa stała się mottem projektu autorstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, czyli filmowego zapisu opowieści mieszkańców Krakowa dotyczących lat hitlerowskiej okupacji i stalinowskiego terroru. Celem projektu jest zachowanie pamięci nie tylko o niezwykle ciężkich czasach, ale przede wszystkim o ludziach, którzy potrafili wówczas odnaleźć w sobie odwagę. Film zawiera świadectwa żołnierzy Armii Krajowej, harcerzy Szarych Szeregów i innych osób, którym udało się przetrwać i postępować słusznie wbrew przeciwnościom: Józefa Fiszera, Doroty Franaszkowej z d. Girtler, Mariana Młynarskiego, Teresy Siedlar-Kołyszko z d. Macak, Stanisława Ptaka, Józefa Ostafina, Henryka Müncha oraz Janiny Ecker z d. Leiman.
"Znajdziecie tu zamknięte w krótkich, filmowych formach bezcenne opowieści świadków tamtych wydarzeń, historie, z których każda mogłaby się zaczynać od słów: ja byłem, ja widziałam, ja doświadczyłem, ja przeżyłam. Nic nie zastąpi pamięci, wspomnień, dobrych i złych, przechowywanych głęboko w duszach, tych, którzy przetrwali. Czas działa na naszą niekorzyść, a więc śpieszmy się słuchać ludzi", piszą o swoim filmie autorzy. Mają też nadzieję, że film będzie pobudzał do refleksji: Czy my w podobnej sytuacji mielibyśmy tyle samo odwagi? Warto się nad tym zastanowić i rozmawiać nie tylko na forum publicznym, ale także we własnej rodzinie.
Po seansie odbyła sie dyskusja z udziałem dr hab. Dobrochny Kalwy, prof. Jacka Bomby i dr Piotra Filipkowskiego.
fot. Krzysztof Kalinowski/lovekrakow.pl