18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

fot. Jacek Smoter/lovekrakow.pl

W dniach 23-26 października w EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 odbędzie się kolejna edycja Targów Książki. Tym razem impreza osiągnie skalę światową. Wśród licznych atrakcji czekają na nas między innymi spotkania z artystami oraz konkursy.

Tegoroczne Targi Książki po raz pierwszy noszą miano międzynarodowych. Wśród setek wystawców znajdą się bowiem przedstawiciele wydawnictw z aż dwudziestu krajów, między innymi Austrii, Białorusi, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Nowa lokalizacja

Święto książki, bo tak można nazwać organizowane co roku targi, będzie organizowane po raz osiemnasty. Tym razem miłośnicy literatury z całej Polski zostaną zaproszeni do nowego kompleksu EXPO Kraków, mieszczącego się przy ulicy Galicyjskiej 9. Do dyspozycji gości będzie 9 sal, a każda z nich posiadać będzie własną agendę, więc bez trudu dowiemy się, co aktualnie w danej sali się odbywa. Organizatorzy zapewniają, iż w tym roku alejki między stoiskami będą szersze niż w poprzednich latach, by zwiększyć komfort czytelników.

ZIKiT zapewnił organizatorów, iż przed otwarciem imprezy zostaną przywrócone tramwaje wzdłuż alei Jana Pawła II. Natomiast podczas trwania targów w ramach linii 174 oraz 178 będą kursować autobusy przegubowe. Dobra informacja również dla podróżujących samochodami: w dniach 23-26 października dzienna opłata za parking przed EXPO Kraków będzie o połowę tańsza i wyniesie 5 złotych. – Wspierając czytelnictwo i promując kulturę, obniżyliśmy cenę parkowania. Wolimy, żeby te 5 złotych dołożyć do książki – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Sławni pisarze w Krakowie

– Esencją tej imprezy są spotkania autorów z czytelnikami – mówi Paweł Cyz, rzecznik prasowy. Udział w tegorocznych Targach Książki potwierdziło 600 literatów z całego świata, z których najbardziej wyczekiwanym jest Katalończyk Jaume Cabré, autor powieści „Wyznaję”. Uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się również z izraelskim pisarzem Etgarem Keretem czy szwedzkim duetem Jerker Eriksson i Håkan Axlander Sundquist, piszącymi pod pseudonimem Erik Axl Sund.

– Nie możemy jednak zapominać, że Targi Książki w Krakowie to zawsze czas i miejsce, w którym nasi polscy wydawcy, a jest ich w tym roku blisko siedmiuset, zapraszają do Krakowa najsłynniejsze nazwiska z rodzimego podwórka – mówi Katarzyna Popieluch-Kmiecik, komisarz Targów Książki. Nie zabraknie zatem sław polskiej literatury, między innymi Olgi Tokarczuk, Janusza L. Wiśniewskiego czy Andrzeja Pilipiuka.

Nie tylko dla czytelników

– Bardzo chciałabym podkreślić fakt, że to nie tylko święto czytelnicze, ale również branżowe. Zwłaszcza czwartek i piątek będą przepełnione spotkaniami zarówno w gronie księgarzy, jak i wydawców, tłumaczy, a nawet bibliotekarzy. I tutaj bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja na temat tego, czy zawód księgarza ma szansę przetrwać w dzisiejszym świecie – mówi prezes Targów w Krakowie. – Po raz pierwszy zostanie uruchomione elektroniczne nadawanie numerów ISBN – dodaje.

Konkursy

18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to również okazja do konkursów, skierowanych do autorów i czytelników. Zainteresowanie jest ogromne.

– Ta osiemnasta edycja to okazja do wyjątkowych akcji i właśnie taką niespodziankę przygotowaliśmy – zapowiada Paweł Cyz. Jest nią konkurs na zdjęcie typu „selfie” z życzeniami dla targów. Ocenie podlega nie tylko treść życzeń, ale również użyte rekwizyty oraz przedstawiona sytuacja. – Wykonane przez siebie zdjęcie należy umieścić na swoim profilu na Facebooku, otagować je fanpage'm Targów Książki i zebrać 18 „lajków”, po czym przesłać do nas zeskanowaną stronę dokumentującą to. Można wygrać kolację z autorami – przybliża zasady konkursu Katarzyna Popieluch-Kmiecik.

– Dla nas bardzo ważny jest konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, który organizujemy niemalże od początku istnienia Targów, bo od drugiej edycji. Znakomite jury złożone z profesorów wybiera zwycięzcę spośród dziesięciu nominowanych autorów i ich dzieł. Przypomnę, że są to zawsze dzieła w języku polskim i wydane w Polsce w roku poprzedzającym wręczenie nagrody, czyli w tym roku nagradzamy za rok 2013 – mówi Grażyna Grabowska.

Ambasadorzy Targów Książki

Organizatorzy imprezy począwszy od 2011 roku przyznają tytuł Ambasadorów Targów Książki. Otrzymują go osoby wspierające tę ideę oraz promujące czytelnictwo. Wedle zasad, miano to nigdy nie trafia do wydawców uczestniczących w Targach ani do piszących o książce dziennikarzy. Podczas tegorocznej edycji tytuł Ambasadora Targów Książki otrzymają Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki, Anna Polony i Józef Opalski – przez lata prowadzący konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, oraz, wedle internetowego głosowania czytelników, Jerzy Fąfara – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny