"Bliski Wschód potrzebuje silnego głosu w czasie ŚDM"

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to okazja do głośnego zaakcentowania problemów chrześcijan na świecie. Dlatego w tym celu zorganizowano wiele wydarzeń kulturalnych.

- Chrześcijanie na świecie są religią najbardziej prześladowaną. To między innymi Syryjczycy, którzy są mordowani. Jesteśmy ich głosem w Europie - mówi ksiądz Waldemar Cisło, kierujący polskim oddziałem międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy organizacji do Krakowa udało się ściągnąć blisko 200 Irakijczyków, a także Syryjczyków i Pakistańczyków. Jak podkreśla ks. Cisło, to właśnie te regiony są obecnie najtrudniejszymi dla chrześcijan. 

Religijnym wsparciem dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu w czasie Światowych Dni Młodzieży, poza samą modlitwą i spotkaniem z papieżem, będą koncerty i specjalnie skomponowane pieśni. - Stąd pomysł m.in. specjalnego oratorium. Polecamy też projekt Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. W piątek na Rynku odbędą się koncerty poświęcone również prześladowanym chrześcijanom - mówi ksiądz Cisło.

Festiwal Młodych, Targi Powołaniowe

Od wtorku do piątku trwa Festiwal Młodych, czyli specjalny program artystyczno-kulturalny dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Codziennie popołudniami i wieczorami odbywają się koncerty, wystawy i warsztaty oraz wydarzenia teatralne.

W tych samych dniach przed stadionem Cracovii funkcjonują Targi Powołaniowe, podczas których swoją działalność prezentują zgromadzenia zakonne, szkoły i uczelnie katolickie, wydawnictwa religijne oraz stowarzyszenia i organizacje.

Copa Catolica

We wtorek i środę na boiskach sportowych w centrum Com-Com Zone przy ul. Ptaszyckiego trwa seria zawodów i turniejów dla pielgrzymów z całego świata. Rywalizują oni nie tylko w zawodach piłkarskich, ale również koszykarskich i streetdance’owych. Impreza odbywa się przy współudziale Stowarzyszenia Siemacha oraz organizatorów krakowskiej Juliady.