W przypadku niemal wszystkich aktywów kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji i zapewnienia sobie zadowalającej stopy zwrotu w określonym horyzoncie czasowym, jest odpowiedzi moment wejścia na rynek. A jak to wygląda w przypadku złota? W tym artykule odpowiemy na kilka kluczowych pytań, przed którymi staje inwestor dopiero rozpoczynający swoją przygodę z tym metalem, tj. kiedy najlepiej kupić złoto inwestycyjne? Jakie złoto najlepiej kupować? Czy warto wybierać najtańsze złoto inwestycyjne?
Jaka jest cena złota? Czy złoto drożeje czy tanieje? Prognozy
“Inwestycja w złoto prognozy”, “czy warto teraz kupić złoto?”, “Czy cena złota wzrośnie?” to jedynie kilka z najczęściej wyszukiwanych fraz przez osoby, które dopiero zaczynają interesować się tematem inwestowania w złoto i zastanawiają się, czy to dobry moment na inwestycję. W 2024 roku znacząco wzrosło zainteresowanie złotem, co było wynikiem ponad 30-procentowego wzrostu jego ceny w analizowanym okresie, tym samym udowadniając opłacalność inwestycji. W ostatnich latach ten metal szlachetny był jedną z najjaśńiejszych inwestycyjnych gwiazd i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Wciąż utrzymujące się napięcia inflacyjne w USA, niepewność w zakresie kształtowania deficytu budżetowego, wpływu ceł, zakup złota dokonywany przez banki centralne – wszystko to, prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na rynek tego metalu. Aby dowiedzieć się, jaki jest aktualny trend, tj. czy złoto drożeje czy złoto tanieje, najlepiej na biężąco śledzić kurs złota, aby być na bieżąco z aktualną ceną tego kruszcu i podejmować odpowiednie decyzje inwestycyjne. Wykres złota Tavex aktualizowany jest co kilka minut, aby w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać wahania na rynku tego kruszcu.
Kiedy najlepiej kupić złoto?
Ogólnoprzyjętą zasadą jest to, że im bardziej niepewne gospodarczo czasy, tym powinien być większy udział złota w portfelu. Wynika to z faktu, że złoto inwestycyjne historycznie pełni funkcję bezpiecznej przystani w momentach kryzysów gospodarczych, politycznych czy finansowych. W sytuacji, gdy banki centralne prowadzą ekspansywną politykę monetarną, wartość walut fiducarjnych sukcesywnie maleje. W takich okresach złoto inwestycyjne zachowuje swoją siłę nabywczą, ponieważ jego podaż, w przeciwieństwie do papierowego pieniądza, jest ograniczona. Jednocześnie w czasach recesji, upadków banków czy zawirowań na giełdach inwestorzy często wycofują kapitał z ryzykownych aktywów, takich jak akcje czy kryptowaluty i decydują się na inwestowanie w mniej ryzykowne aktywa, takie jak złoto. Czy zatem odpowiedź na pytanie, kiedy kupić złoto, brzmi “w okresach kryzusu i recesji?” Oczywiście nie. Kupowanie złota warto zacząć wcześniej, aby być odpowiednio przygotowanym na wszelkie zawirowania.
Jak kupić złoto? Gdzie można kupić złoto?
Jak kupić złoto, aby nie narazić się na nieprzyjemne i kosztowne rozczarowanie? Bezpieczna inwestycja w złoto to taka, kiedy decydujemy się na zakup kruszcu od renomowanego dealera metali szlachetnych. Decydujac się na zakup złota w Tavex możesz liczyć na jedne z najlepszych cen na polskim rynku (szczególnie biorąc pod uwagę dostępność od ręki) i najwyższą jakość produktów pochodzących z najbardziej znanych i cenionych światowych mennic.
Czy warto kupić złoto teraz?
Kiedy kupić złoto i… dlaczego warto zacząć inwestować już dziś? Inwestycja w złoto lokacyjne jest pwoszechnie traktowana jako inwestycja długoterminowa, co sprawia, że przy regualrnych, systematycznych zakupach, np. raz na miesiąc, kwartał, pół roku itp. z łatwością można uśrednić cenę zakupu, a tym samym zmniejszyć ryzyko związane z krótkoterminowymi wahaniami rynku. Systematyczne kupowanie złota pozwala stopniowo budować majątek i zapewnić portfelowi stabilność finansową niezależnie od sytuacji gospodarczej. Jest to strategia, którą często stosują inwestorzy szukający ochrony przed inflacją, kryzysami gospodarczymi oraz osłabieniem walut fiducjarnych. Zatem, odpowiedź na pytanie, kiedy kupić złoto, brzmi: właśnie teraz!
Jakie złoto najlepiej kupować?
Jeśli zdecydowałeś/aś się zacząć inwestować swoje pieniądze w złoto, masz tak naprawdę dwie podstawowe możliwości, tj. złote monety bulionowe i sztabki złota. Jak inwestować w złoto za ich pośrednictwem, i wybór której z tych kategorii produktów będzie lepszym rozwiązaniem?
Inwestycja w złote monety
Inwestycja w złote monety, za ktorych emisję odpowiadają takie mennice jak: Perth Mint, Rand Refinery, Münze Österreich, Royal Mint, Royal Canadian Mint itp. to gwarancja najwyższej jakości i korzystnej ceny w przeliczeniu na gram czystego kruszcu. Najpopularniejsze monety bulionowe, które znane są inwestorom z całego świata to Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu, Wiedeński Filharmonik, Brytyjska Britannia, Australijski Kangur i Amerykański Orzeł. Monety najczęściej wybierane są przez tych inwestorów, którzy cenią sobie łatwość w weryfikacji autentyczności – złote monety pakowane są w plastikowe kapsle, z których w dowolnym momencie możemy je wyjąć. Dodatkowo złote monety cechują się niekwestionowanymi walorami wizualnymi i nietuzinkowym wzornictwem, co sprawia, że trzymając monety w dłoniach mamy poczucie, jakbyśmy trzymali w nich małe dzieła sztuki.
Inwestycja w złote sztabki
Jakie sztabki złota kupować? Decydując się na inwestycję w złote sztabki warto wcześniej zweryfikować, jaka mennica odpowiada za ich produkcję. Do najpoluarniejszych producentów złotych sztabek zaklasyfikować można PAMP, Valcambi, Metalor czy C. Hafner. Sztabki pakowane są w tzw. CertiPacki, czyli opakowania z tworzywa sztucznego, które potwierdzają autentyczność danej sztabki i zapewniają jej dodatkową ochronę. Złote sztabki, co do zasady cechują się prostszą szatą graficzną niż monety, jednak zdarzają się wyjątki, takie jak złota sztabka PAMP zdobiona motywem boginii losu Fortuny. Inwestycja w sztabki złota co do zasady jest minimalnie tańsza niż inwestycja w złote monety. Różnice te są jednak na tyle marginalne w perspektywie długoterminowej, że wybór pomiędzy sztabkami i monetami z cenowego punktu widzenia nie ma większego znaczenia.
Kiedy jest najtańsze złoto?
Czy opłaca się kupować złoto inwestycyjne w okresach stabilności gospodarczej? Z reguły w takich okresach cena złota jest niższa, ze względu na to, że zainteresowanie inwestorów skierowane jest w stronę bardziej ryzykownych aktywów, które mogą zapewnić atrakcyjniejszą stopę zwrotu. W efekcie popyt na złoto inwestycyjne spada, co może prowadzić do jego niższych cen. Taki scenariusz tworzy dogodną okazję do zakupu złota po atrakcyjniejszych cenach, zanim wzrost ryzyka gospodarczego lub geopolitycznego ponownie podniesie jego wartość. Inwestowanie w złoto w czasach względnego spokoju pozwala przygotować się na ewentualne przyszłe turbulencje. To strategia, którą stosują doświadczeni inwestorzy, budując swoje rezerwy złota stopniowo, zamiast kupować je w panice, gdy jego wartość jest już na szczytowych poziomach. Historia pokazuje, że złoto inwestycyjne zyskuje na wartości w długim okresie, dlatego jego zakup w momencie mniejszego zainteresowania rynkowego może być rozsądnym i przemyślanym ruchem inwestycyjnym.