Komitet wyborczy Kraków Przeciw Igrzyskom przedstawił dziś postulaty dotyczące polityki przestrzennej w mieście. – Naszym celem jest mądre planowanie oparte na przemyślanej wizji, a nie pojedynczych inwestycjach. Miasta planuje się na dekady, a nie kadencje – mówił Samuel Nowak, rzecznik KPI.
Miasto wycofało się z kształtowania przestrzeni
Diagnozę aktualnej sytuacji przedstawiła dr Dorota Leśniak-Rychlak z fundacji Instytut Architektury. Zwróciła uwagę m.in. na to, że centrum miasta staje się coraz mniej przyjazne mieszkańcom i stopniowo się wyludnia, ustępując miejsca kolejnym oddziałom banków czy sieci handlowych. – W Krakowie mamy do czynienia z fasadową partycypacją społeczną, która sprowadza się do oznajmiania mieszkańcom decyzji urzędniczych – oceniła.
Dorota Leśniak-Rychlak poruszyła też problem nowych osiedli oddalonych od centrum, które są budowane chaotycznie i nie wypełniają potrzeb mieszkańców. – Brakuje tam przestrzeni wspólnych, usług, przedszkoli, a grodzone enklawy podkreślane są dodatkowo przez ekrany akustyczne.
Planowanie z udziałem mieszkańców
Pomysły na zmianę tego stanu rzeczy komitet przedstawił w oparciu o cztery hasła: aktywne planowanie, partycypację, estetykę i lokalność. Planowanie objęłoby w pierwszej kolejności tereny, które są zagrożone przekształceniami sprzecznymi z interesem mieszkańców. KPI chciałoby przeprowadzić kontrolę obowiązujących już miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a docelowo wszystkie takie dokumenty przedstawiać mieszkańcom w formie wizualizacji i makiet razem z kalkulacją kosztów.
Zdaniem przedstawicieli KPI uporządkowanie miasta wymagałoby wprowadzenia ujednoliconych zasad projektowania i znakowania przestrzeni publicznych. – Myślimy tu o instrukcji, która dotyczyłaby parków, ulic czy placów, ale także małej architektury i systemu informacji miejskiej – wyliczał Kacper Kępiński ze stowarzyszenia Przestrzeń – Ludzie – Miasto.
Reklama szpeci Kraków
Komitet postuluje także audyt reklamy zewnętrznej na budynkach gminnych i w pasach drogowych, aby pozbyć się reklam nieaktualnych i tych umieszczonych nielegalnie. Na terenie Kazimierza i starego Podgórza poprawę estetyki miałoby zapewnić wprowadzenie parku kulturowego, podobnie jak ma to miejsce w obrębie pierwszej obwodnicy. – Pozwoli to na opanowanie chaosu wizualnego i przestrzennego, z którym teraz mamy tam do czynienia – zapewnia Weronika Śmigielska z KPI.
Na konferencji prasowej poinformowano, że komitet Kraków Przeciw Igrzyskom poparła Cecylia Malik, artystka i aktywistka znana m.in. z zaangażowania w obronę przed zabudową terenów wokół Zakrzówka. Wystartuje ona z list KPI w wyborach do rady miejskiej.