Kraków Przeciw Igrzyskom na czterech filarach

„Po twojej stronie” – tym hasłem aktywiści z Kraków Przeciw Igrzyskom chcą przyciągnąć jak najwięcej głosów podczas jesiennych wyborów samorządowych. Na liście znaleźli się liderzy KPI oraz Partii Zielonych. Są też nowe twarze.

Na „jedynkach” znalazły się dotychczasowe filary KPI i Partii Zielonych. Oprócz Tomasz Leśniaka, który będzie startował z okręgu III, swój głos będzie można oddać choćby na Michała Wszołka (okręg V) czy Małgorzatę Małochleb (okręg I). Kandydatami na radnych są również Zbigniew Semik (okręg II), Marcin Szewczyk (okręg IV), Anna Rymaszewska (okręg VI) oraz Anna Ratecka (okręg VII).

KPI w swojej kampanii wyborczej będzie skupiać się na czterech aspektach: zmianach w szkolnictwie oraz mieszkalnictwie, oparciu komunikacji zbiorowej na rozbudowie linii tramwajowych i zmianie modelu rządzenia.

Edukacja i tramwaje

– Naszym celem jest to, aby w klasach było mniej uczniów, maksymalnie 25. Ma to pozytywnie wpłynąć na zindywidualizowanie nauczania. Chcemy również przywrócić stołówki – stwierdziła Anna Rymaszewska, która w radzie miasta miałaby się zajmować edukacją. Natomiast Marcin Szewczyk stwierdził, że należy budować nowe przedszkola, zwłaszcza na rozwijających się osiedlach.

Kandydaci na radnych chcą również postawić na rozwój sieci tramwajowej, a nie metra. – Radą na szybsze podróżowanie jest rozwój tramwajów i parametro. Metro jest zbyt drogie i nie widzimy tego rozwiązania dla Krakowa – stwierdziła Małgorzata Małochleb. – Także rowery są jednym z naszych głównych postulatów. Chcemy móc dojeżdżać do centrum również z oddalonych od centrum dzielnic – dodała.

Tanie mieszkania i przejrzystość

Kolejnymi filarami kampanii są "tanie mieszkanie i tanie mieszkania" w Krakowie. – Proponujemy budowanie tanich mieszkań na wynajem. Jest to możliwe dzięki programowi Banku Gospodarstwa Krajowego. Chcemy w to zaangażować miasto – powiedziała Anna Ratecka. Jednak na pytanie, gdzie konkretnie miałyby zostać zbudowane te nowe mieszkania, odpowiedział Tomasz Leśniak. – Na razie Kraków nie przystąpił do programu. BGK stawia warunek, aby takie mieszkania były nieoddalone od centrum. Nie należy budować na obrzeżach, żeby miasto się nie rozlewało.

Michał Wszołek przedstawił natomiast model działania władzy samorządowej. Stwierdził, że żadne ważne decyzje nie zostaną podjęte bez konsultacji z mieszkańcami Krakowa. – Stawiamy na przejrzysty samorząd – powiedział Wszołek. Kraków Przeciwko Igrzyskom zapowiedział również dalsze spotkania w celu szczegółowego omówienia programu wyborczego.