Podczas środowej konferencji prasowej, minister Mariusz Błaszczak i podległe mu służby, przedstawili bieżący raport o stanie bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
- Posiadamy jasny i precyzyjny model dowodzenia. Koordynację wszystkich działań prowadzi sztab pracujący w Krakowie. Tu podejmowane są wszystkie decyzje, w zależności od rozwoju sytuacji. To nasze centrum operacyjne, zapewniające bezpieczeństwo – informuje minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.
Pierwszą dobę ŚDM służby oceniają na bardzo spokojną i bezpieczną. – Nabożeństwo na Błoniach odbyło się bez zakłóceń – mówi nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. Funkcjonariusze odnotowali wyłącznie dwa zdarzenia związane z wypadkami losowymi spowodowanymi głównie przez trudne warunki atmosferyczne.
Największe wyzwanie wczoraj czekało na policjantów na dworcu kolejowym. Ogromna liczba pielgrzymów w jednej chwili zablokowała przejścia oraz uniemożliwiła spokojnie wsiadanie do pociągów. Tłum uczestników ŚDM nie mieścił się na peronach, a kolejki stały już na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
- Uruchomiliśmy dodatkowe siły i środki, które planowaliśmy włączyć do działania dopiero w weekend. To pozwoliło jednak opanować sytuację i powoli upłynnić ruch pielgrzymów – twierdzi komendant Szymczyk.
Aby zapobiec podobnym wypadkom, sztab zdecydował, że powiększone siły policyjne będą stacjonować na dworcu w godzinnych wieczornych od dziś do końca Światowych Dni Młodzieży. Powiększona zostanie również strefa buforowa, w której gromadzić się mogą podróżujący pociągami.
Mężczyzna z bronią palną
Policja chwali sobie współpracę z mieszkańcami Krakowa i pielgrzymami. To właśnie dzięki zgłoszeniu od mieszkanki Krakowa udało się ukarać mężczyznę, który miał przy sobie broń palną. - W Krakowie odbywają się kontrole selektywne. Zatrzymano mężczyznę posiadającego przy sobie broń palną. Miał on pozwolenie na posiadanie broni, ale rozliczony został za posiadanie broni wbrew przepisom wprowadzonym na czas ŚDM przez wojewodę – informuje komendant główny policji.
Ochrona papieża Franciszka
Od środy największym zadaniem służb dbających o bezpieczeństwo będzie ochrona wizyty papieża Franciszka. Zadanie to spoczywa na funkcjonariuszach Biura Ochrony Rządu. - Naszym najważniejszym zadaniem jest ochrona papieża Franciszka – w zakresie ochrony osobistej, jak i bezpieczeństwa przejazdu oraz sprawdzania miejsc jego pobytu. Około 800 funkcjonariuszy BOR weźmie udział w operacjach – informuje płk Andrzej Pawlikowski, szef BOR.