Remontowane forty potrzebują jeszcze milionów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Kościuszko”, „Mogiła”, „Borek” – w tych trzech fortach należących do miasta zaplanowano na ten rok remonty konserwatorskie. Dla czwartego – fortu „Łapianka” przy ul. Borkowskiej – przygotowywane są projekty. Obiekty Twierdzy Kraków pozostają jednym z priorytetów Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W tym roku to fort „Borek” przy ul. Borkowskiej znalazł się na czele wydatków miasta, jeśli chodzi o remonty w Twierdzy Kraków. W budynku, który jeszcze niedawno straszył stertami śmieci, powstaje siedziba Klubu Kultury Kliny.

Na ten rok przewidziano tam zadania, które są kontynuacją prac rozpoczętych wcześniej. Chodzi przede wszystkim o remont sklepień i dachu, ale też o remont kaponiery. Na prace wycenione na niemal dwa miliony złotych miasto uzyskało 45-procentowe dofinansowanie. Do końca sierpnia mają być gotowe projekty rewitalizacji fortu. Miasto złożyło też w tym roku wnioski do programów operacyjnych poświęconych ochronie zabytków. Wartość jednego z nich to prawie jedenaście milionów złotych. Klub kultury miałby tam działać od 2020 roku.

Początek prac w Nowej Hucie

Tegoroczną nowością jest rozpoczęcie prac przy remoncie elewacji fortu Mogiła przy kopcu Wandy w Nowej Hucie. Mają się zakończyć w październiku i kosztować 246 tysięcy złotych. Również w tym przypadku 45% kwoty przekazał na ten cel SKOZK.

Fort „Kościuszko” – studnia bez dna

Zabudowania fortu „Kościuszko” wokół kopca Kościuszki już przez kolejny rok będą miejscem prac konserwatorów. Prawie 300 tysięcy złotych przeznaczono na remont muru bastionów 1, 2 i 3. Zabezpieczane też będą relikty zburzonych murów. Ponad 150 tysięcy złotych pochłonie natomiast uporządkowanie zieleni.

Również w tym przypadku miasto liczy na dofinansowanie z budżetu centralnego. We wniosku, który już przeszedł pierwszy etap oceny formalnej, krakowscy urzędnicy zwracają się o przyznanie ponad 13 milionów złotych.

Muzeum Ruchu Harcerskiego

Przy ulicy Borkowskiej, oprócz fortu „Borek”, na remont czeka także fort „Łapianka”, w którym ma się znaleźć Muzeum Ruchu Harcerskiego. Do połowy listopada mają być gotowe projekty, zarówno dla planowanej tam nowej części obiektu, jak i dla remontu starej. Miasto przeznaczyło na nie ok. 600 tysięcy złotych.

– Zakończenie rewitalizacji nieruchomości zabytkowej na potrzeby Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie możliwe po wybudowaniu nowego obiektu, wykonaniu prac w zakresie zagospodarowania terenu oraz dokończeniu remontu bloku koszarowo-bojowego – informuje Agnieszka Nowak, rzecznik Zarządu Budynków Komunalnych.

Zarząd nie chce na razie podać dat zakończenia wszystkich prac w wymienionych fortach. – Będą one zależeć od możliwości finansowych, w tym od wysokości dofinansowania z NFRZK na kolejne lata i uzyskania dofinansowania ze środków unijnych – mówi Agnieszka Nowak.