Plac Wszystkich Świętych stanie się na jeden dzień placem Praw Człowieka, ulica Wielopole ulicą Równego Traktowania, pl. Centralny pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.
W piątek, 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – wyjaśnia Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej. – Aby przypomnieć o tej niezwykle ważnej dacie, jutro wybrane ulice Krakowa na jeden dzień zmienią swoje nazwy, zwracając uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności.
– Na ulicach miasta będzie można także spotkać wolontariuszy, którzy rozdawać będą tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wraz z listem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Jest to podstawowy zbiór praw człowieka i zasad ich stosowania – dokument, którego znajomość i przestrzeganie gwarantuje świat wolny od niesprawiedliwości – przedstawia Nina Gabryś.
– Kraków jest dumny z otwartości w kwestiach światopoglądowych, wielokulturowości i kosmopolityzmu. Nasze miasto jest miastem schronienia i miastem tworzącym równe szanse dla wszystkich – czytamy na profilu Facebook Niny Gabryś.
Pełnomocniczka prezydenta miasta ds. polityki równościowej tłumaczy, że tymczasowa zmiana nazw będzie też okazją do zaprezentowania planowanych na rok 2022 zmian w oznakowaniu drogowym. – Zarząd Transportu Publicznego włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i wykonał tablice z nazwami ulic według wzoru nowego Systemu Informacji Miejskiej z nazwami wyznaczonych obszarów SIM – dodaje.