125 lat krakowskiego pogotowia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe miało dziś dzień otwarty. Zainteresowani mogli poznać pracę krakowskiej stacji, zobaczyć stare ambulanse i najnowocześniejszy sprzęt, a także zajrzeć do dyspozytorni.

– Krakowskie Pogotowie Ratunkowe obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia jako pierwsza stacja pogotowia na ziemiach polskich, a druga w Europie. Dziś w krakowskiej siedzibie przy ul. Łazarza można było zajrzeć do wnętrza najnowocześniejszych ambulansów, m.in. karetki podstawowej oraz neonatologicznej. Muzeum Ratownictwa w Krakowie zaprezentowało z tej okazji ambulanse zabytkowe,: nysę, dużego fiata oraz mercedesy – informuje Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy KPR-u.

1883

Historia KPR rozpoczęła się 6 czerwca 1891 roku utworzeniem Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. – Formacja ta powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, które utworzone zostało w roku 1883.Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz ambulans zaprzęgnięty w dwa konie – mówi Sieradzka.

– Rok 1904 był przełomowy, ponieważ ochotnikom zaczęto płacić za dyżury. Wtedy już pogotowie dysponowało czterema ambulansami konnymi, lektyką na gumowych kołach, składanym fotelem, czterema parami noszy i siedmioma kuframi wyjazdowymi – opowiada przedstawicielka krakowskiego pogotowia.

Teraźniejszość

Odwiedzający KPR mogli zobaczyć, jak wygląda praca dyspozytorni, która od 2012 roku dysponuje 12 stanowiskami. – Dyspozytorzy wysyłający karetkę, posługują się elektronicznymi mapami, na których w czasie rzeczywistym widoczne są działania zespołów ratownictwa medycznego w terenie. Każdy dyspozytor może zobaczyć, co w każdym momencie robią zespoły: czy jedzie do pacjenta czy z pacjentem, czy jest zajęty na miejscu akcji czy jest wolny. Karetki wyposażone są w systemy GPS, pozwalające na ich bardzo dokładną lokalizację – podkreśla Sieradzka.

Dyspozytornia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego każdej doby odbiera około 1000 zgłoszeń z terenu, na którym mieszkają 2 miliony osób. – Krakowscy dyspozytorzy zarządzają 83 zespołami ratownictwa medycznego, należącymi do różnych jednostek. 32 karetki spośród nich to ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które obsługują głównie Kraków i jego okolice.  Każdego roku notujemy około 170 tys. wyjazdów – wylicza rzecznik prasowy KPR.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto