24 mln złotych na opiekę medyczną podczas Światowych Dni Młodzieży

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rząd przygotował 24 mln złotych na zabezpieczenie medyczne podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Zdaniem ministerstwa zdrowia oraz władz województwa małopolskiego to wystarczająca kwota, by pielgrzymi mogli się czuć bezpieczni i w razie wypadku uzyskać pomoc – zarówno podstawową, jak i specjalistyczną.

Władze szacują, że do Krakowa przybędzie ok. 2,5 mln pielgrzymów. Do tej pory zarejestrowało się ich blisko 600 tysięcy. To wyzwanie dla wszystkich służb. Teraz przyszedł czas na zabezpieczenie medyczne.

Miliony z budżetu centralnego

– Obecnie w resorcie zdrowia trwają szacowania ryzyka - zdradza wiceminister Marek Tombarkiewicz. Przygotowywana jest również specustawa, która będzie miała wpływ na finansowanie, m.in. szpitali podczas wydarzenia. Zarezerwowano na ten cel zostało 24 mln złotych. – Da to bezpieczeństwo finansowe dla wszystkich jednostek – dodaje wiceminister.

Tombarkiewicz przypomina, że podczas Światowych Dni Młodzieży, mieszkańcy Krakowa oraz województwa będę musieli mieć zapewnione normalne funkcjonowanie placówek medycznych, a wszystko inne jest traktowane jako dodatek. – Sfinansujemy to z budżetu centralnego – zapewnia wiceminister.

Służby muszą teraz wyznaczyć miejsca, gdzie znajdą się skupiska ludzkie oraz naturalnie stworzyć strategię dotyczącą głównych miejsc spotkań.

Piesze patrole, szpitale namiotowe

Współtwórcą planu zabezpieczenia medycznego jest Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Popławska przedstawiła podział zabezpieczeń na poziomie strukturalnym. Pierwszy filar to służby i środki dedykowane konkretnym uroczystościom. Drugi jest poświęcony miejscom, gdzie przebywają na co dzień pielgrzymi.

– Podniesiona zostanie gotowość podmiotów we wszystkich segmentach. Będziemy również zwracać się do przedstawicieli placówek medycznych tam, gdzie będą przebywać pielgrzymi i podpisywać z nimi umowy – dodaje Popławska. Należy pamiętać, że trzeba zapewnić opiekę medyczną podstawową, specjalistyczną, nocną oraz świąteczną.

Jednak o szczegółach jeszcze nie można mówić, ponieważ ostatecznie nie wiemy, ile osób znajdzie się na spotkaniach na Błoniach oraz w Brzegach. – Jeśli pojawi się plan i liczba uczestników, będziemy mogli konkretnie coś powiedzieć – dodaje Małgorzata Popławka. Na pewno w zabezpieczenie będą zaangażowane patrole piesze, ruchome (na rowerach, quadach) oraz punkty stałe, jak szpitale namiotowe. Do nich będą przypisane zespoły wyjazdowe. Do dyspozycji będzie ok. 90 zespołów, tysiąc pieszych patroli i 17 namiotów szpitalnych.

Wojsko pomoże

Problem może pojawić się też z krwią – zresztą jak w każde wakacje. Jednak wiceminister uspokaja, że będą prowadzone akcje, które mają na celu zebrania jej jak najwięcej.

Józef Gawron, wicewojewoda Małopolski dodaje również, że medyczne służby wojskowe będą miały swoje zadania. –  Całość jest taka po to, by pielgrzymi czuli się bezpieczni – mówi Gawron.

Wojewoda Józef Pilch dodał, że wszystkie inwestycje, które zostaną poczynione na ŚDM zostaną w Krakowie i Małopolsce.

News will be here