28. finał WOŚP w Krakowie. „Światełko do nieba” tym razem u stóp Wawelu

Tym razem finał WOŚP odbędzie się nie na Rynku Głównym, a pod Wawelem fot. JG
Moc czerwonych serduszek już po raz 28. opanuje całą Polskę. W niedzielę finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Krakowie będzie kwestować ponad dwa tysiące wolontariuszy.

Wielki finał WOŚP tuż-tuż. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Wiatr w żagle”. Zbiórka będzie przeznaczona na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci, które potrzebują różnego rodzaju operacji.

Kraków gra, i to jak!

Krakowianie będą mogli wspierać orkiestrę w różnych miejscach miasta. Tym razem centrum wydarzeń nie będzie – jak do tej pory – Rynek Główny, a ul. Powiśle. W tym roku koncertowa scena stanie u stóp Wawelu, a sztab WOŚP przy Gazecie Krakowskiej przeniesie się do kawiarni Metaforma.

W stolicy Małopolski kwestować będzie ponad dwa tysiące wolontariuszy i kilkuset ochotników skupionych w ośmiu sztabach.

– W Krakowie będzie działać osiem niezależnych sztabów. W tym roku motywem przewodnim naszego finału jest hasło „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”. Nasz najmłodszy wolontariusz urodził się w maju 2019 roku, a najstarszy w 1937 roku – mówi Piotr Błoński, szef sztabu przy Gazecie Krakowskiej.

Każdy z wolontariuszy musi mieć przy sobie identyfikator 28. Finału WOŚP (zdjęcie, hologram, dane sztabu), puszkę 28. Finału WOŚP zabezpieczoną banderolami (przypisana do wolontariusza) i serduszka. Część osób będzie miała przy sobie terminale płatnicze.

WOŚP już gra

Wspierać WOŚP można już teraz – w firmach, instytucjach, sklepach czy punktach usługowych pojawiło się 300 stacjonarnych puszek.

Trwają również aukcje, na których można wylicytować m.in. autorski rysunek Andrzeja Mleczki z indywidualną dedykacją, astrolabium od Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, samochód elektryczny Fiat 500, zabytkowy motocykl WFM z 1963 r. odbudowany przez grupę miłośników motoryzacji czy model 500-letniego dzwonu Zygmunta.

Do aukcji – podobnie jak w poprzednich latach – przyłącza się również miasto. Prezydent Jacek Majchrowski w tym roku przekazał zestaw dwóch kubków, upamiętniających obchody 70-lecia Nowej Huty. Kubki zostały wykonane w Zakładach Porcelany Stołowej Lubiana SA.

– Moim zdaniem żadne inne wydarzenie w Polsce nie wyzwala tak dobrej energii jak finał WOŚP. To jedna z niewielu akcji przynoszących konkretne rezultaty dla całego społeczeństwa. To, co robi WOŚP, należy do rzeczy wyjątkowych, a sama organizacja działa transparentnie. Tu nie chodzi tylko o kwestię rozliczania z datków. Każdy, kto przebywał w szpitalu, wie, jak wiele sprzętu zostało zakupionego dzięki orkiestrze – powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Będzie się działo

MotoOrkiestra przed Centrum Handlowym M1, Bieg Wielkich Serc na Bulwarach Wiślanych, impreza w Centrum handlowym Serenada (sobota, 11 stycznia) czy koncert na Powiślu to największe wydarzenia tegorocznego finału w Krakowie.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Wielki Pochód Świątecznej Pomocy, czyli symboliczna „przeprowadzka” wydarzenia z Rynku Głównego na Powiśle. Do pochodu może dołączyć każdy. Zbiórka o 14.30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Przemarsz rozpocznie się o godzinie 15.00.

Światełko do nieba nad Wisłą

U stóp Wawelu będzie działać orkiestrowe miasteczko, w którym odbędą się kursy udzielania pierwszej pomocy. Oprócz tego chętni będą mogli się zarejestrować w bazie dawców szpiku w namiocie Fundacji DKMS i wziąć udział w akcji krwiodawstwa.

O godzinie 16.00 rozpoczną się koncerty. Podczas krakowskiego finału WOŚP wystąpią Tabu, SKA Petarda, Prawda, Marysia Starosta i Nocny Kochanek.

O 20.00 tradycyjnie już zostanie wysłane „światełko do nieba”. Nie będą to – jak już od kilku lat – fajerwerki, a mała pirotechnika sceniczna i pokaz świetlny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.