Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości widnieje na mapie Krakowa już od 30 lat – w 2025 obchodzi Jubileusz. W WSZiB to Student jest kierunkiem – co to oznacza w praktyce i jak Uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodych ludzi chcących zdobyć nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie niezbędne na prężnie zmieniającym się rynku pracy, gdzie liczą się kompetencje cyfrowe?
Od 30 lat jesteś dla nas kierunkiem!
Przez 30 lat działalności Uczelnia kształciła ponad 45 tysięcy Studentów. Od początku swojej działalności, WSZiB stawiał nie tylko na wiedzę merytoryczną, ale i praktyczne podejście do kształcenia, aby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do kariery zawodowej. Stąd nie tylko kierunki i ścieżki kształcenia dostosowane do aktualnych potrzeb rynkowych, jak chociażby Cyberbezpieczeństwo, Technologie cyfrowe w marketingu czy Informatyka stosowana w biznesie, ale i zajęcia, których celem jest rozwój konkretnych kompetencji. Dlatego w WSZiB Studenci kierunku Finanse i Rachunkowość pracują z oprogramowaniem księgowym i analityką finansową, w ramach zajęć na kierunku Zarządzanie uczą się systemów ERP i analizy Big Data, a w ramach studiów z zakresu marketingu uczą się działania algorytmów mediów społecznościowych, zgłębiają kwestie związane ze strategią SEO, czy uczą się tworzyć skuteczne reklamy internetowe.
W dobie dynamicznej cyfryzacji i automatyzacji kompetencje cyfrowe stały się jednym z najistotniejszych zasobów na rynku pracy. W WSZiB od początku stawiamy na praktykę – kształcąc młodych ludzi, chcemy im nie tylko przekazać wiedzę merytoryczną, ale i nauczyć praktycznego jej zastosowania. Bo studia to nie tylko czas na poszerzanie wiedzy, ale i pierwszy krok w stronę kariery zawodowej. Stąd nasze sfokusowanie na kompetencje cyfrowe, które rozwijamy nie tylko na konkretnych kierunkach, ale i w ramach ścieżek kształcenia, czy zajęć, gdzie uczymy m.in. efektywnego przetwarzania danych, zarządzania informacją, automatyzacji procesów, nie zapominając w tym wszystkim o kreatywności, która jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych i ułatwiającym pracę – dr Aneta Ziółkowska, prof. WSZiB, Prorektor ds. kształcenia WSZiB.
Praktycznie w stronę kariery – WSZiB stawia na kompetencje cyfrowe
W WSZiB około 80% zajęć ma charakter warsztatowy, aby Studenci mogli lepiej przygotować się do kariery zawodowej, zdobywając nie tylko wiedzę merytoryczną, ale i doświadczenie praktyczne. Uczelnia bazuje na nowoczesnych technologiach, stawiając na rozwój kompetencji cyfrowych. W ramach kształcenia Studenci są przygotowywani do funkcjonowania w nowoczesnym środowisku biznesowym i pracy w wielokulturowych środowiskach oraz w zespołach wirtualnych. Pomagają w tym m.in. zajęcia skupiające się na rozwoju kompetencji miękkich prowadzone przez doświadczonych, certyfikowanych trenerów. Studenci WSZiB mają okazję kształcić się również w zakresie efektywnego przetwarzania i analizy danych, bezpieczeństwa sieci, zarządzania informacją i automatyzacji procesów czy wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, poznają kluczowe systemy, jak Comarch, uczą się języka programowania. Jedną z odpowiedzi Uczelni na potrzeby rynkowe jest Cyberbezpieczeństwo – ścieżka kształcenia dostępna w ramach studiów I stopnia na kierunku Informatyka. W ramach zajęć Studenci mają możliwość uczestniczenia w praktycznych ćwiczeniach z wykorzystaniem AI oraz skorzystania z dostępu do darmowych kursów w ramach akademii Oracle Academy, Red Hat Academy, Cisco Networking Academy i AWS Academy. Równie ciekawie przedstawia się oferta studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie, gdzie prowadzone są symulacje branżowe. Z kolei Studenci II stopnia, którzy wybiorą jako ścieżkę Digital marketing i social media, w ramach kształcenia będą uczestniczyć m.in. w zajęciach z zakresu VR – Immersive Branding.
WSZiB – doświadczenie idące w parze z rozwojem
Połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym wykorzystaniem technologii sprawia, że absolwenci WSZiB są nie tylko przygotowani do pracy w świecie cyfrowym, ale i zyskują przewagę na rynku pracy. Niezależnie od wybranej przez Studenta ścieżki zawodowej, znajomość i doświadczenie w zakresie kompetencji cyfrowych to klucz do sukcesu. Uczelnia wychodzi frontem do Studenta – nie tylko w kwestii dostosowywania form kształcenia do aktualnych potrzeb, ale i w zakresie wsparcia i możliwości, z jakich młodzi ludzie mogą korzystać, studiując w WSZiB.
“Jesteś dla nas kierunkiem – to nie tylko hasło, ale i misja, jaką pełnimy już od 30 lat. Wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Studentów, m.in. dlatego w trybie dziennym zajęcia odbywają się 4 dni w tygodniu, a zaocznie głównie w soboty i niedziele, co umożliwia godzenie kariery zawodowej ze studiami. W ramach zajęć bazujemy na grach strategicznych, symulacjach biznesowych, mamy 12 świetnie wyposażonych laboratoriów komputerowych, własną aplikację mobilną, za której pośrednictwem Student może załatwić większość spraw, mieć kontakt z prowadzącymi zajęcia i stały dostęp do planu zajęć czy ocen. Nasza kadra składa się z doświadczonych praktyków biznesu, certyfikowanych trenerów z doświadczeniem w największych firmach IT. Mamy rozbudowaną ofertę stypendialną i promocyjną. Chcemy, żeby nasza Uczelnia była miejscem prostudenckim, dlatego każdy może liczyć na nasze wsparcie – młode mamy, osoby z niepełnosprawnościami, Studenci, którzy poszukują indywidualnego podejścia do edukacji” – dr Borys Makary, Kanclerz WSZiB.
WSZiB oferuje zarówno studia I stopnia (w trybie dziennym – stacjonarnym i zaocznym – niestacjonarnym), jak i II stopnia (w trybie zaocznym-niestacjonarnym). Osoby zainteresowane zdobyciem tytułu licencjata lub inżyniera mają do wyboru 7 kierunków (Informatyka, Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie, Logistyka, Marketing Cyfrowy, Komunikacja i Psychologia w Biznesie, Przedsiębiorczość Cyfrowa), w ich ramach łącznie aż 19 ścieżek kształcenia. Studenci kontynuujący kształcenie mogą skorzystać z oferty studiów magisterskich, obejmującej 3 kierunki (Informatyka Stosowana, Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie) z łącznie 12 ścieżkami kształcenia. Uczelnia wychodzi frontem do Studentów, prowadząc rekrutację dwa razy w roku – w semestrze zimowym i letnim! Kadrę Uczelni tworzą nauczyciele akademiccy i doświadczeni praktycy biznesu, Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w ramach kół naukowych oraz poszerzać horyzonty m.in. dzięki uczelnianej inicjatywie, jaką jest Urban Talk, w której ramach organizowane są panele dyskusyjne, webinary i spotkania edukacyjne, poruszające kwestie związane z życiem w mieście, ekologią i biznesem w zakresie społecznej odpowiedzialności.
11 maja 2025 upłynie dokładnie 30 lat od uzyskania wpisu Uczelni do Księgi Rejestru Uczelni Niepaństwowych Nr 55. Szczegóły dotyczące Jubileuszu oraz pełnej oferty WSZiB dostępne są na stronie Uczelni www.wszib.edu.pl