45 lat Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zdjęcie ilustracyjne fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl
Z tej okazji w reprezentacyjnym miejscu na dawnej Drodze Królewskiej, pomiędzy Bramą Floriańską a Barbakanem została umieszczona okolicznościowa tablica upamiętniająca historyczny wpis.

Trwają obchody 45. rocznicy wpisu centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tablicę z charakterystycznym emblematem światowego dziedzictwa można oglądać od dzisiaj. Obiekt w założeniu stanowi uzupełnienie oznakowania wpisu Krakowa na listę.

Kraków na Liście Światowego Dziedzictwa

We wrześniu 1978 roku podczas swojego pierwszego posiedzenia Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję o wpisaniu historycznego centrum Krakowa na listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. Kraków wraz z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce był jednym z pierwszych 12 miejsc w tym prestiżowym zestawieniu. Co ważne i precedensowe, na listę wpisano nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski obejmujący Wawel, Stare Miasto, dawne przedmieście Stradom i miasto królewskie Kazimierz.

Tablica pod Barbakanem

Miejsce na tablicę upamiętniającą wpis zostało wybrane nieprzypadkowo. Teren pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską to główny, reprezentacyjny wjazd do Starego Miasta i ważny przystanek na historycznej Drodze Królewskiej łączącej Kleparz z Wawelem. Tablica przypominać będzie zasięg wpisu, dodatkowo podkreślając znaczenie, jakie ma dla Krakowa obecność na znanej na całym świecie liście.

Tablicę przygotował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Zarządem Transportu Publicznego. Stanowi ona element wdrażanego w mieście Systemu Informacji Miejskiej.