5 obiecujących startupów w Krakowie, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku

Chociaż myśląc o startupach, najczęściej wyobrażamy sobie małe firmy założone w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, polskie startupy wcale im nie ustępują. Polscy przedsiębiorcy potrafią udowodnić, że są ambitni i nie boją się ryzyka. Kraków jest miejscem, w którym rozwija się wiele obiecujących biznesów – oto kilka z nich.

5 obiecujących startupów w Krakowie

Chociaż większość polskich startupów ma siedzibę w Warszawie, pozostałe duże miasta nie pozostają w cieniu. Kraków ma miano jednej z najlepiej rozwiniętych metropolii w Polsce – stanowi centrum kultury, wiedzy i edukacji. Nic dziwnego w tym, że tak wielu młodych przedsiębiorców decyduje się na rozwijanie działalności właśnie tam.

Airly

Airly to odpowiedź na rosnący problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza coraz bardziej powszechne w całej Polsce. Platforma ma na celu gromadzenie i udostępnianie informacji na temat stanu powietrza, które wdychamy. To, na czym skupia się przedsiębiorstwo, to przede wszystkim zwiększanie świadomości społecznej na temat tego, czym oddychamy.

Airly udostępnia zarówno aplikacje mobilne, jak i specjalistyczne urządzenia monitorujące stan powietrza i gromadzące dane na jego temat. Dodatkowo prowadzi kampanię #LetSchoolsBreathe w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, której celem jest instalowanie czujników w okolicach szkół, by dzieci, młodzież, rodzice i pracownicy szkół byli poinformowani o jakości powietrza. Wiedza pozwala im prędko reagować, co jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

Secfense

Secfense to bardzo obiecujące rozwiązanie w zakresie cyberbezpieczeństwa. Oferuje skuteczną i solidną metodę uwierzytelniania, która nie ingeruje w kody aplikacji i może zostać zaimplementowana na przykład w systemach należących do organizacji handlowych i usługowych, by dodatkowo zabezpieczać dane klientów. Dzięki Secfense tylko autoryzowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do danych partii systemów informatycznych i aplikacji.

W dobie rozwijającej się technologii cyberataki stanowią coraz powszechniejszy problem, dlatego zarówno organizacje, jak i indywidualni użytkownicy sieci muszą dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Usługi VPN, zaawansowane oprogramowanie antywirusowe czy rozwiązania z kategorii „ukryj moje IP” stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa na temat niebezpieczeństw czyhających w Internecie. Secfense to niejedyny obiecujący startup zajmujący się cyberbezpieczeństwem – można podejrzewać, że w wyniku rosnącego popytu rynek narzędzi gwarantujących ochronę danych będzie tylko się umacniał. Systemy takie jak Secfense to rozwiązania przydatne wszędzie tam, gdzie pracuje się z danymi osobowymi – nawet w szkołach czy na uczelniach, które przetwarzają informacje dotyczące pracowników, uczniów i studentów oraz są narażone na ataki hakerskie i wycieki.

NovaKid

NovaKid to nowoczesna platforma edukacyjna skierowana do rodziców dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Usługa oferuje indywidualne lekcje języka angielskiego prowadzone przez doświadczonych native speakerów oraz osoby, które mówią biegle po angielsku, lecz nie posługują się językiem ojczystym dziecka. Programy nauczania uwzględniają takie czynniki jak psychologiczne cechy rozwoju dzieci w wieku 4-12 lat. Lekcje odbywają się w systemie zdalnym – uczniowie przebywają więc w wygodnym i znanym sobie środowisku.

Platforma NovaKid wykorzystuje metodę nauki przez zabawę, a więc prezentuje dzieciom interaktywne zadania i gry, dzięki którym uczą się one języka angielskiego w przyjaznym i bezstresowym środowisku. Rodzice mają wgląd w postępy swoich pociech dzięki archiwum wideo – zawsze mogą odtworzyć nagranie z lekcji i zobaczyć, jak radzi sobie ich dziecko.

NanoGames

NanoGames to stosunkowo „świeże” krakowskie studio zajmujące się produkcją gier na konsole oraz komputery osobiste. Osoby zaangażowane w tworzenie gier starają się implementować najnowsze technologie. Studio aktualnie w głównej mierze skupia się na tytułach symulacyjnych. Przykładowe pozycje to Cityconomy (symulator prowadzenia firmy usługowej w tętniącym życiem mieście) czy Reef Shot oferujący graczom możliwość wcielenia się w rolę podwodnego fotografa eksplorującego głębiny Pacyfiku.

Spin-outem firmy NanoGames jest Simpro – przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem profesjonalnych symulatorów szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości. Specjaliści z Simpro korzystają z badań naukowych oraz wiedzy ekspertów, by skutecznie przekazywać wiedzę kursantom. Ze szkoleń w VR mogą korzystać choćby pracownicy branży lotniczej.

Shape.Care

Shape.Care to przedsiębiorstwo, które wybiega daleko w przyszłość. Idea startupu niejako zahacza o motywy znane nam z książek, gier i filmów science-fiction. Shape.Care oferuje produkty przeznaczone do wspomagania treningu fizycznego zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Nowoczesne elementy garderoby, takie jak rękawiczki czy wkładki do butów, są wyposażone w czujniki monitorujące funkcje życiowe organizmu i nie tylko.

Shape.Care oferuje aplikację mobilną oraz zaawansowane algorytmy, które są w stanie zaplanować trening użytkownika i pomóc mu osiągnąć wyznaczone cele. W połączeniu z takim produktem jak rękawiczki, system jest w stanie wygenerować szczegółowe informacje na temat intensywności treningu, liczby powtórzeń danego ćwiczenia, a nawet tego, czy jest ono prawidłowo wykonywane, co zmniejsza ryzyko kontuzji.