5 zł za litr już niebawem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wprawdzie w tym tygodniu średnia cena obu paliw podstawowych nie przełamała jeszcze równej psychologicznej bariery, ale już w najbliższych dniach zapewne za litr Pb95 i ON zapłacimy przynajmniej 5 zł – prognozują analitycy portalu e-petrol.pl.
Podwyżkę na stacjach paliw powoduje szereg czynników. – Począwszy od przegłosowania nowego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki, przez ograniczoną produkcję OPEC+, aż po zwiększenie zapotrzebowania rafinerii w Stanach Zjednoczonych po ataku zimy – wyjaśnia analityk rynku paliw Jakub Bogucki.

Największy popyt na paliwa od dekady

Na okres między 15 i 21 marca 2021 analitycy e-petrol.pl prognozują, ze cena Pb98 wynieść może 5,29-5,41 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej przewidują ulokowania się cen na poziomach 5,00-5,12 zł/l, a niewiele niższa cena dotyczyć będzie oleju napędowego, który kosztować może 4,99-5,10 zł/l. W cenach autogazu także możliwa jest korekta zwyżkowa do poziomu 2,48-2,55 zł/l.

– W tym tygodniu plan o wartości 1,9 bln dolarów zaakceptowała Izba Reprezentantów. Inwestorzy liczą na to, że te pieniądze przełożą się na poprawę koniunktury i w konsekwencji na wzrost popytu na paliwa. Taki scenariusz widzą też analitycy RBC Capital, cytowani przez agencję Reutera, którzy prognozują, że tegoroczny sezon letnich wyjazdów może generować najmocniejszy popyt na paliwa od blisko dekady – tłumaczą analitycy e-petrol.pl.