95 lat Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. „Miasto funkcjonuje w oparciu o kupców i rzemieślników”

Pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się jubileuszowe obchody 95-lecia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

– Chciałbym serdecznie pogratulować odznaczonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To dla was ogromny zaszczyt, ale też wyrazy podziękowania za służbę i pracę na rzecz izby – mówił w trakcie gali wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Wręczył on rzemieślnikom srebrne i brązowe Krzyże Zasługi.

– Historia małopolskiego rzemiosła sięga wielu wieków. To właśnie krakowscy złotnicy wykonali koronę dla Bolesława Chrobrego. Ten fakt historyczny jest dowodem, że rzemiosło na ziemi krakowskiej ma swoje najpiękniejsze tradycje. Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości kultywuje te tradycje i dba o odpowiednią edukację kolejnych pokoleń rzemieślników. Z okazji tak zacnego jubileuszu 95-lecia życzę rozwoju na kolejne lata oraz wielu nowych chętnych, którzy będą poszerzać swoje horyzonty w zakresie rzemiosła i przedsiębiorczości – podkreślił wojewoda.

„Kraków stoi rzemiosłem i kupcami”

Prezydent Jacek Majchrowski powiedział, że „tak naprawdę wszyscy wiedzą, że miasto od ponad 700 lat stoi w oparciu o kupców i rzemieślników”. – Dziewięćdziesiąt pięć lat odkąd jesteście zorganizowani w małopolskiej izbie to z jednej strony wielki wysiłek, ale również wielka radość. Chciałem wam pogratulować wszystkiego co robicie, bo to jest naprawdę dobra rzecz – podkreślił.

Samorządowiec zwrócił uwagę na funkcjonujący w Krakowie przy ul. Rzeźniczej Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Stworzenie i prowadzenie placówki nazwał „niezwykłym dziełem”.

O szkole mówił również Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Stwierdził, że władze miasta w pewnym momencie zaufały rzemieślnikom i powierzyły komunalny budynek. – Nie zmarnowaliśmy tego czasu. Zaczynaliśmy z garstką uczniów, a po kilku latach mamy ponad 800 uczniów. To dla nas niezwykle ważna rzecz, bo mamy miejsce, gdzie jesteśmy w stanie kształcić młode pokolenia rzemieślników – zaznaczył.

Jubileusz 95-lecia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbywał się pod patronatem medialnym portalu LoveKraków.pl.