Afera łapówkarska. Była wiceprezydent Krakowa usłyszy zarzuty?

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie odbyły się dziś zatrzymania obecnych i byłych urzędników miejskich oraz osób prywatnych.

– Dotychczasowe ustalenia, zgromadzony materiał dowodowy i jego analiza pozwoliły na zatrzymanie pięciu osób, którym po zakończeniu czynności procesowych przedstawione zostaną zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-2019. Wśród zatrzymanych znaleźli się była wiceprezydent Miasta Krakowa, Prezydent i Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były Dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa – informuje CBA.

Chodzi tu o Elżbietę K., Sebastiana Ch., Rafała K., Bożenę K. i Janinę P. Ta ostatnia nadal pracuje w miejskiej jednostce – Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

– Dowody uzyskane przez śledczych wskazują, że była zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych wydziałach krakowskiego magistratu, tak aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę. Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Planowane są kolejne czynności – czytamy w komunikacie.

Zatrzymani jeszcze nie zostali przesłuchani. – Z udziałem tych osób zostaną wykonane czynności procesowe w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie, a w szczególności zostaną im przedstawione zarzuty przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej i inne dotyczące okresu 2018-2019 roku – mówi Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.