CBA zatrzymało byłą wiceprezydent Krakowa i wicedyrektor ZDMK. Oświadczenie miasta

Była wiceprezydent Krakowa Elżbieta K. i obecna wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz inne osoby zostały zatrzymane przez agentów CBA.

CBA poinformowało, że chodzi o śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Nadzór nad postępowaniem sprawuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

– Dotychczasowe ustalenia, zgromadzony materiał dowodowy i jego analiza pozwoliły na zatrzymanie pięciu osób, którym po zakończeniu czynności procesowych przedstawione zostaną zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-2019. Wśród zatrzymanych znaleźli się była wiceprezydent Miasta Krakowa, Prezydent i Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były Dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa – informuje CBA.

– Dowody uzyskane przez śledczych wskazują, że była zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych wydziałach krakowskiego magistratu, tak aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę. Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Planowane są kolejne czynności – czytamy w komunikacie.

Przesunięta na inne stanowisko

Na razie nie są znane szczegóły akcji. – Nic nie wiemy, nie zostaliśmy wtajemniczeni. Wiemy tylko, że została zatrzymana pani dyrektor, ale nie wiemy, czego sprawa dotyczy. Trudno nam się odnieść – powiedziała nam rano, przed komunikatem CBA, Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Chwilę po naszej rozmowie na miejskej stronie pojawiło się oświadczenie, które publikujemy w całości.

„W związku z zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz byłych pracowników urzędu pracujących w pionie nadzorowanym przez byłą zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa informujemy, że Urząd Miasta Krakowa nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ściągania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji. Deklarujemy jednakże wolę pełnej współpracy zarówno z prokuraturą prowadzącą śledztwo jak i z CBA, mając nadzieję, że jakiekolwiek wątpliwości dotyczące działalności pracowników samorządowych zostaną jak najszybciej wyjaśnione. Nie przesądzamy o winie, jednak ze względu na dobro śledztwa i Pani Dyrektor, do czasu wyjaśnienia sprawy zostanie ona przesunięta na inne stanowisko”.

Również Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa, opublikował oświadczenie:

"W związku z zatrzymaniem zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa informujemy, że ZDMK nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji. W siedzibie ZDMK nie są prowadzone żadne czynności".