Nowo otwarta wystawa w Muzeum Czapskich (oddziale MNK) to próba odpowiedzi na pytanie, jak drobne przedmioty kształtowały historię medycyny?
Wystawa w oddziale Muzeum Czapskich zatytułowana jest „Siła wiary – Moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny”. Ekspozycja przybliża zwiedzającym fascynującą rolę drobnych przedmiotów, takich jak monety, amulety, medaliki i medale, w historii medycyny.
Ciekawym elementem zaprezentowanym w Muzeum Czapskich jest także... zapach, który wedle XVI-wiecznych wierzeń, miał odganiać zarazę. Został on przygotowany w oparciu o recepturę, która została zapisana traktacie o przeciwdziałaniu zarazie Macieja Miechowity, lekarza Zygmunta Starego.
Kuratorka wystawy, dr Agnieszka Smołucha-Sładkowska, podkreśla, że „strach przed nagłym nieszczęściem, chorobą i śmiercią towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Ochrony niezmiennie poszukiwano w substancjach, przedmiotach i znakach, którym przypisywano magiczną moc odganiania zła”.
Od starożytności po czasy współczesne
Wystawa rozpoczyna się od starożytnego Egiptu, gdzie amulety były powszechnie stosowane w celu ochrony przed chorobami i nieszczęściem. Wśród eksponatów znajdują się m.in. oko Horusa oraz amulety węzełkowe, które miały szczególne znaczenie w tamtej kulturze.
W miarę postępu w historii, amulety i numizmaty zyskiwały nowe funkcje. W średniowieczu monety zaczęły pełnić rolę amuletów, a złoto i srebro uważano za substancje oczyszczające. – Złote monety zyskiwały nadzwyczajne zastosowania w rękach królewskich. Nawet sam dotyk władcy miał działać uzdrawiająco – dodaje dr Smołucha-Sładkowska.
Na ekspozycji pojawił się akcent, który nawiązuje do pandemii Covid-19 i jednocześnie zamyka wystawienniczą opowieść. To medal autorstwa Sebastiana Mikołajczaka. Artysta umieścił w nim figurki ludzi w kapsułach oddalonych od siebie o 1,5 cm, nawiązując w ten sposób do dystansu, który należało zachować w czasie pandemii.
Wystawę można oglądać do 12 października.