„Altana” to przestrzeń do odpoczynku, pracy i spotkań, która ma zachęcać młodych do częstszych odwiedzin w muzeum. Projekt powstał w ramach inicjatywy „Moje Miejsce” i już teraz zbiera pozytywne opinie.
Odpowiedź na potrzeby młodych
Nowa przestrzeń znajduje się na parterze Gmachu Głównego MNK, tuż obok kawiarni. Została zaprojektowana przez młodzieżową grupę projektową, która – pod opieką specjalistów – zadbała o każdy detal. W „Altanie” znalazły się strefy relaksu, miejsce do pracy z laptopem, przestrzeń do spotkań i warsztatów, a także książkodzielnia – regał z książkami do swobodnej wymiany. Całość uzupełnia zieleń i przyjazna atmosfera.
– „Altana” powstała w wyniku projektu, do którego zaprosiliśmy młodzież. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które będzie im bliskie, w którym będą chcieli przebywać – mówi Izabela Lechowicz-Woźniczka z Działu Edukacji MNK w rozmowie z LoveKraków.pl, która wraz z Martą Wojtyś-Kipiel była odpowiedzialna za koordynację projektu.
– Zależało nam na obniżeniu progu wejścia do muzeum – młodzież to grupa, młodzież to grupa, która niestety najrzadziej odwiedza nasze muzeum. Uznaliśmy, że jeśli mają poczuć się tu swobodnie, to muszą mieć przestrzeń stworzoną przez siebie – tłumaczy.
W ramach projektu wybrano dziesięć osób spośród licznych zgłoszeń. Pracowali od listopada do marca, spotykając się co tydzień – również podczas ferii zimowych. Pod kierunkiem projektantki Sylwii Siudak-Bieleckiej uczestnicy ustalili swoje potrzeby i wypracowali wspólną wizję.
– Największym wyzwaniem było dojście do kompromisu. Młodzi pochodzili z różnych szkół, środowisk, każdy przyszedł z innym pomysłem i oczekiwaniami – tłumaczy Lechowicz-Woźniczka.
I zauważa, że projektowanie tej przestrzeni było nie tylko twórcze, ale i edukacyjne – uczyło pracy zespołowej, odpowiedzialności i konieczności podejmowania decyzji.
Dlaczego „Altana”?
Jak mówi jedna z inicjatorek projektu, nazwa została wyłoniona w głosowaniu spośród wielu propozycji zgłoszonych przez młodych ludzi. Nawiązuje do roślinnych motywów i ekologicznych elementów wystroju, m.in. paneli z wystawy poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu. Także logotyp został zaprojektowany przez jedną z uczestniczek.
Otwarcie przestrzeni odbyło się 22 marca i już teraz miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Muzeum traktuje projekt jako pilotaż.
– Bardzo chcemy oddawać przestrzeń młodzieży i odpowiadać na jej realne potrzeby. Wiemy, że jest ogromna potrzeba budowania ich dobrostanu, zapewniania bezpiecznej i twórczej przestrzeni – mówi Tomasz Ostrowski, zastępca dyrektora MNK ds. Strategii i Komunikacji. – Jeśli „Altana” sprawdzi się jako forma aktywizacji młodzieży, planujemy rozszerzyć projekt na inne oddziały muzeum – dodaje.
Ostrowski podkreśla, że najważniejsze jest, by „Altana” była miejscem „żywym” – służącym do spotkań, wydarzeń i kreatywnych działań młodych ludzi. Co istotne, nie trzeba kupować biletu, by z niej korzystać – wystarczy wejść do muzeum.
– Chcemy, żeby młodzież poczuła się tu jak u siebie, na własnych zasadach. „Altana” może być pierwszym krokiem do samodzielnego odkrywania naszej kolekcji – jednej z najbogatszych w Polsce – podsumowuje Ostrowski.
Projekt „Altana” został zrealizowany dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.