Archiwum Narodowe. Nowa siedziba pomieści 70 km archiwaliów [ZDJĘCIA]

Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski - LoveKraków.pl/ Archiwum Narodowe w Krakowie
Przy ul. Rakowickiej powstała nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie. W budynku znajdzie się miejsce dla – łącznie – 70 km archiwaliów. Otwarcie budynku jest planowane na jesień, ale w związku z pandemią termin może ulec zmianie.

Obecnie dokumenty są przechowywane w pięciu obiektach w Krakowie i w Zamku w Spytkowicach. Ich przeprowadzka do nowej siedziby potrwa od września 2020 aż do czerwca 2021 roku.

– Wszystkie akta ustawione grzbietami jak książki, systemem bibliotecznym, utworzą rząd o długości prawie 70 km – mówi Paweł Ząbczyński z Archiwum Narodowego w Krakowie.

Nowoczesne archiwum

Ekologiczny i spełniający najnowsze technologiczne wymogi obiekt liczy ponad 14 tys. mkw i jest podzielony na dwa segmenty: biurowy i magazynowy. Dzięki nowoczesnemu systemowi przeciwpożarowemu, geotermalnemu i wentylacyjnemu archiwalia będą miały zapewnione odpowiednie warunki przechowywania.

Otwarcie jesienią?

W czerwcu 2018 roku pod budowę nowej siedziby Archiwum Narodowego wmurowano kamień węgielny, teraz możemy już zobaczyć budynek z zewnątrz prawie w całej okazałości.

Obiekt powstał w pobliżu Dworca Głównego, na działce przy ul. Rakowickiej 22E przekazanej przez Agencję Mienia Wojskowego.

Uroczystość otwarcia budynku jest zaplanowana na wrzesień. Dla pracowników i klientów zostanie udostępniony kilka miesięcy później. Natomiast otwarcie czytelni i udostępnienie materiałów archiwalnych nastąpi dopiero wiosną 2021 roku, po przeniesieniu zasobów archiwum z różnych lokalizacji.

– W związku z obecną epidemią koronawirusa możliwe jest opóźnienie terminu przeprowadzki. Z powodu zawieszenia działalności przez organy administracji architektoniczno-budowlanej obecnie opóźnia się odbiór końcowy budynku. W konsekwencji może to spowodować przesunięcie harmonogramu montażu regałów w magazynach archiwalnych, co bezpośrednio wpłynie potem na możliwość rozpoczęcia przeprowadzki – zaznacza Ząbczyński.

Według szacunków koszt inwestycji wyniesie ponad 123 mln zł brutto, z czego prawie 86 mln zł to koszt robót budowlanych.

– Faktyczny koszt całości będzie znany po przeprowadzeniu przetargów na całość wyposażenia. Możliwe więc, że globalna cena będzie nieco niższa i wyniesie ok. 110–115 mln zł – informuje Paweł Ząbczyński.

comments powered by Disqus