Bajki, baśnie, legendy. Cracovia Danza zaprasza do tańca

Cracovia Danza porwie krakowian do tańca fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W niedzielę rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.

To już dwudzieste spotkanie z tańcem dawnym w przestrzeni Krakowa. Tancerze w historycznych kostiumach, pokazy na ulicach miasta, spektakle w Barbakanie, Teatrze Variete, Domu Harcerza, Collegium Maius i na Rynku Głównym – tak w skrócie prezentuje się jubileuszowa edycja Festiwalu Tańców Dworskich.

Do świata legend

Tym razem motywem przewodnim wydarzenia są bajki, baśnie, legendy.

– Tym razem zabieramy widzów do świata marzeń. W dzieciństwie wielu z nas marzyło, by stać się księżniczką czy rycerzem. Chcemy zabrać wszystkich do świata bajek, legend i baśni. Wraz z nami przeniosą się w ten magiczny świat – mówi Romana Agnel, dyrektor festiwalu.

W poniedziałek (22 lipca) wydarzenie zainauguruje premierowy spektakl „Pan Twardowski” w Teatrze Variete. Ale już dzień wcześniej w Domu Harcerza będzie można sprawdzić cały wachlarz tanecznych propozycji. Od 9.00 do 18.00 potrwają warsztaty z tańców m.in. barokowego angielskiego i francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego tańca renesansowego czy indyjskiego tańca Kathak.

Przez cały tydzień w mieście będą się odbywały spektakle i pokazy, przygotowane przez zespoły z różnych stron świata. Pierwsze z nich odbędą się już we wtorek w Barbakanie. Wystąpią m.in. MonPlaisir Dance Company, Szkoła Tańca Jane Austen czy Almoraima – Zespół Zabytkowy.

W piątek w Domu Harcerza odbędzie się Letni Bal Tradycji, który poprowadzą Marie-Claire Bar Le Corre i  Pierre Francois-Dolle.

Czas na finał

Na finałowy weekend zaplanowano przedstawienia nawiązujące do tegorocznego motywu przewodniego. Przez cały weekend z tańcem będzie się można spotkać w Collegium Maius czy Barbakanie.

W sobotę (27 lipca) Rynek Główny stanie się sceną na Wieczór Baśni, podczas którego publiczność zobaczy produkcję „Metamorfozy. Kot w butach”, do której choreografię przygotowali Pierre-Francois Dolle – mistrz tańca i barokowej choreografii i tancerka Irene Feste. Podczas spektaklu towarzyszyć im będą tancerze Baletu Cracovia Danza.

W programie znalazło się przedstawienie „Bajka o księżniczkach” w wykonaniu młodzieżowego zespołu Capella Antiqua Bialostociensis.

Sobotni wieczór tradycyjnie już zamknie bal dla publiczności, podczas którego mieszkańcy i turyści będą mogli sprawdzić swoje taneczne umiejętności.

Dzień później, również na Rynku Głównym, w ramach Wieczoru Legend wraz z pochodzącą z Indii tancerką Alaknandą i jej zespołem Sanskriti przeniesiemy się do świata „Znad Jamuny i Gangesu”.

Tego samego dnia festiwal zwieńczy spektakl do muzyki Stanisława Moniuszki „Pan Twardowski. Ale bajka!” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.

Warsztaty taneczne

Pokazy i spektakle to nie wszystko. Przez pięć dni trwania festiwalu będą się odbywały warsztaty taneczne Kraków tańczy. Każdego roku uczestniczy w nich ponad 150 uczestników z całego świata. Wszystkie zajęcia odbywają się w Domu Harcerza przy ul. Reymonta 18.

W tym roku warsztaty poprowadzi po raz pierwszy Irene Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku.

comments powered by Disqus