Balet Cracovia Danza roztańczy całe miasto

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Taneczne widowiska w plenerze, spektakle baletowe, pokazy mody i warsztaty. W dniach 16-31 lipca odbędzie się 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, a artyści roztańczą cały Kraków.

Tegoroczna edycja wydarzenia opiera się na temacie komedii-baletu, czyli formie, która łączy dworskie widowiska z tańcem i komedią. W programie spektakle na Rynku Głównym oraz placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pokazy z cyklu „Kraków tańcem malowany” oraz taneczne warsztaty.

Kochanowski i Molier w roli głównej

Festiwal Tańców Dworskich otworzy spektakl „Szachy” na podstawie utworu Jana Kochanowskiego. W sobotę o godz. 19:00 plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego zamieni się w wielką szachownicę, a artyści Baletu Cracovia Danza w fantazyjnych kostiumach odegrają role figur szachowych.

– W przedstawieniu zostały odtworzone autentyczne XVI-wieczne choreografie, a także pełne elegancji i wdzięku oryginalne stroje dworskie z epoki renesansu – informują twórcy sztuki.

Spektakl „Szachy” poprzedzą pokazy taneczne, prezentacje mody oraz warsztaty tańców dawnych.

Tydzień później o godz. 20:00 tancerze Baletu Cracovia Danza zawitają na Rynek Główny, gdzie zaprezentują swoje najnowsze widowisko pt. „Pan Molier prosi do tańca”, przygotowane z okazji 400. urodzin Moliera. Publiczność będzie mogła zobaczyć różne kompozycje taneczne ułożone do trzech realizacji molierowskich komedio-baletów.

– To nie tylko styl i pieczołowitość, aby odtworzyć tamten świat. Aby być jak najbliżej tej stylistyki i epoki właśnie poprzez propozycje muzyczne, plastyczne czy też grę komedii dell'Arte w maskach. To też nowe spojrzenie, inne i bardzo ciekawe – tak Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza i reżyserka, mówiła tuż przed premierą sztuki.

W przedstawieniu wystąpi gościnnie Pierre-Francois Dollé, mistrz francuskiego tańca barokowego. Na zakończenie artyści zaproszą publiczność do wspólnego odtańczenia poloneza.

Kraków tańcem malowany

W tym roku nie zabraknie również tanecznych pokazów opowiadających o dziełach sztuki i zabytkach stolicy Małopolski. 27 lipca, w ramach cyklu „Kraków tańcem malowany”, publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Magiczne ogrody” prezentowany w wyjątkowym miejscu – Ogrodzie Botanicznym UJ.

Z kolei dwa dni później na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich odbędzie się pokaz widowiska „La Fortuna. Dama z łasiczką”. Miejsce prezentacji spektaklu nie jest więc przypadkowe.

Tańczyć każdy może

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty tańców dworskich „Kraków tańczy” oraz kurs mistrzowski tańca barokowego przeznaczony dla uczniów państwowych szkół baletowych. Na dzieci i młodzież czekają także czterodniowe warsztaty pt. „Kraków tańczy pod Wawelem”. Zajęcia dedykowane są nie tylko najmłodszym mieszkańcom miasta, ale także gościom z Ukrainy. Wstęp bezpłatny, jednak obowiązują zapisy.

Festiwal Tańców Dworskich rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do 31 lipca. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.