Biskupowi Janowi Szkodoniowi nie udowodniono winy. Wraca do pracy

Bp Jan Szkodoń fot. fot. Adam Fraczek

Nuncjatura Apostolska opublikowała dziś komunikat dotyczący bpa Jana Szkodonia. Powołana w jego sprawie komisja nie udowodniła mu winy wykorzystywania osoby małoletniej, choć równocześnie informuje o jego „nierozważnym zachowaniu”.

Sprawa biskupa Jana Szkodonia stała się głośna w lutym ubiegłego roku. Biskup miał dopuszczać się molestowania młodej dziewczyny. Do zarzucanych czynów miało dochodzić ponad 25 lat temu (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Nie udowodniono

Po tych doniesieniach biskup opuścił Archidiecezję Krakowską. W jego sprawie powołano kościelną komisję. W piątek opublikowany został komunikat.

– Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat) – czytamy w dokumencie. – W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem.

Watykan nałożył na biskupa pokutę polegającą na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych poświęconych na refleksję i modlitwę, ale równocześnie stwierdzono, że odbył już tę pokutę, przebywając od lutego 2020 roku w odosobnieniu.

Co z kardynałem?

Jak do tej pory, nie ma zapowiadanego przez Onet.pl komunikatu w sprawie kard. Stanisława Dziwisza. Według porannych doniesień portalu, watykańska komisja nie dopatrzyła się zaniedbań w sprawach związanych z reagowaniem na przypadki pedofilii.

comments powered by Disqus