Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Prądnik Biały

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Na Prądniku Białym dowodów na działanie budżetu obywatelskiego jest szczególnie dużo.

Dzielnica IV od dawna utrzymuje się w czołówce pod względem zaangażowania mieszkańców w budżet obywatelski. Widać to zarówno w liczbie składanych projektów, jak i frekwencji w głosowaniu. Dotychczasowe edycje pozwoliły na Prądniku Białym zrealizować już wiele zgłaszanych przez mieszkańców pomysłów.

Przykładem może być rewitalizacja zielonego skweru przy Krowoderskich Zuchów. Zieleniec między blokami przy ul. Krowoderskich Zuchów 13, 15 oraz Kluczborskiej 5 stał się przyjaznym miejscem odpoczynku, m.in. dzięki nowej altanie i ławkom, ale także pielęgnacji drzew i nowym nasadzeniom.

Terenów zielonych, które dzięki BO zyskały nowy wygląd, jest znacznie więcej. Otwarty dla mieszkańców ogródek osiedlowy powstał w rejonie ul. Mikołaja Reja, w parkach Kościuszki, Krowoderskim i Wyspiańskiego nasadzono kolorowe kompozycje kwiatowe, zagospodarowany został też teren pomiędzy budynkami przy ul. Prądnickiej 68 i 68A.

Dużą popularnością cieszy się „Leśna kryjówka”, czyli naturalny plac zabaw w Lesie Witkowickim. Drewniane, najprostsze urządzenia do zabawy idealnie komponują się z leśnym krajobrazem i pozwalają dzieciom aktywnie odpoczywać w otoczeniu natury.

Strzałem w dziesiątkę okazał się też projekt „Wielopokoleniowy plac zabaw w Parku Krowoderskim”. Z dużego, wyposażonego w mnóstwo zróżnicowanych i często nietypowych urządzeń placu zabaw korzystają dzieci w różnym wieku i niemal bez przerwy panuje tam duży ruch. To też efekt projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego.

Tak! dla ruchu

Urządzenia służące spędzaniu czasu na wolnym powietrzu pojawiły się też w innych miejscach. Przy ul. Zdrowej dzieci mogą korzystać z odnowionego boiska, tyrolki i z ziemnych trampolin, a siłownia plenerowa w parku Kościuszki wzbogaciła się o nowe urządzenia. Z kolei w parku Krowoderskim powstało ogólnodostępne miejsce do grillowania.

Część projektów pomogła rowerzystom mieszkającym na terenie dzielnicy. W ramach BO zamontowane zostały samoobsługowe stacje naprawy rowerów, zaopatrzone w podstawowe narzędzia takie jak: pompka stacjonarna, kompresor, klucze imbusowe, nastawne i śrubokręty. Zamontowane zostały także wiaty rowerowe.

Wśród dzielnicowych projektów spora część dotyczyła wydarzeń kulturalnych czy różnego rodzaju spotkań i warsztatów. Wśród nich warto przypomnieć choćby „Kino pod białoprądnicką chmurką”, dzięki któremu mieszkańcy mogli wziąć udział w darmowych pokazach filmowych przy Dworku Białoprądnickim.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
News will be here