Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Wzgórza Krzesławickie

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Przyjrzyjmy się dzielnicy Wzgórza Krzesławickie.

Część projektów zgłaszanych w dzielnicy XVII dotyczyło infrastruktury drogowej. Mieszkańcy wybrali w głosowaniu m.in. wykonanie pobocza asfaltowego u zbiegu ulic Darwina i Lubockiej oraz w rejonie Narodowego Centrum Rugby. Nakładki asfaltowe finansowane ze środków BO ułożono na fragmentach ul. Kocmyrzowskiej oraz na ul. Darwina, w rejonie wschodniej bramy cmentarza Grębałów.

Wybudowany też został chodnik, który pozwala na bezpieczne dotarcie mieszkańców na utworzony przy ul. Darwina Zielony Skwer "Staw Dworski" bez konieczności nadrabiania drogi. Sam skwer jest zresztą efektem projektów budżetu obywatelskiego.

Gdzie odpocząć?

Miejsc odpoczynku utworzonych z pomocą środków BO jest już w dzielnicy XVII znacznie więcej. Projekt „Ogrody Nowej Huty - Ogródek w Kantorowicach” pozwolił zakończyć prace i oddać do użytkowania ogródek wykonany społecznie przez mieszkańców Kantorowic.

Na terenie zielonym przy ul. Zakole w ramach projektu „1:0 dla Kantorowic” pojawiły się nowe urządzenia sportowe i wypoczynkowe, a kolejny projekt „2:0 dla Kantorowic” umożliwił rekultywację terenu i powstanie boiska trawiastego. Również przy ul. Zakole ustawiona została zadaszona drewniana scena, która znacznie ułatwiła organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Na os. Na Stoku został zrealizowany projekt „Rodzinny Ogród Wrażeń”, którego celem było przekształcenie niezagospodarowanego terenu zielonego przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 na miejsce rekreacji i wypoczynku.

Pomysły mieszkańców były też realizowane w parku Zielony Jar. Jeden z nich to „Patriotyczna Renowacja”, czyli odnowienie muszli koncertowej poprzez wykonanie muralu patriotycznego. Można na nim zobaczyć m.in. grupę milicjantów, kontury starej części Nowej Huty i znaną scenę obalenia pomnika Lenina przy alei Róż.

W parku Zielony Jar, właśnie z wykorzystaniem muszli koncertowej, organizowane były również pokazy kina plenerowego.

A co z aktywnym odpoczynkiem? Z budżetu obywatelskiego sfinansowano m.in. montaż urządzenia do zabawy przy Klubie Dukat Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta w Grębałowie, budowę bieżni lekkoatletycznej przy szkole podstawowej nr 98 oraz remont Orlika przy szkole podstawowej nr 129.

– Budżet obywatelski sprawdza się zarówno przy realizacji typowych infrastrukturalnych zadań takich jak remont nawierzchni ulicy, jak i przy projektach, które wiążą się z kompozycją zieleni, organizacją konkursu na namalowanie muralu i rozwojem inicjatyw kulturalnych na niewielkich osiedlach. Możliwości są duże, dlatego warto z nich korzystać i składać projekty, zwłaszcza że kwoty do wykorzystania z każdym rokiem rosną – przekonuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie
comments powered by Disqus