Budżet obywatelski zmienił miasto już 486 razy

Bagry to jedno z miejsc, które najbardziej zmieniło się dzięki budżetowi obywatelskiemu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzięki sześciu dotychczasowym edycjom budżetu obywatelskiego udało się już zrealizować 486 zgłoszonych przez mieszkańców projektów – od zakupu książek do osiedlowych bibliotek po duże, milionowe inwestycje.

Do tej pory w Krakowie rozstrzygniętych zostało już sześć edycji budżetu obywatelskiego. Obecnie trwa głosowanie w siódmej edycji, ale też realizacja projektów, które wygrały w ubiegłym roku i wcześniejszych edycjach.

Jak wygląda realizacja zadań z minionych edycji? Statystyki pokazują jasno, że w każdej kolejnej edycji udało się zrealizować zdecydowaną większość projektów, a poziom wykonania waha się od 92 do 100 procent.

Bagry odżyły dzięki BO

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się w 2014 roku, zwyciężyło 68 projektów. Wszystkie z nich stały się już rzeczywistością. To dzięki tej edycji powstał m.in. street workout park w parku Lotników Polskich, na ulicach stanęły tablice informujące o smogu, a mieszkańcom i turystom udostępniono możliwość skorzystania z wi-fi.

Drugie głosowanie to już 111 projektów, z czego 107 (a więc ponad 96 procent) doczekało się realizacji. To w tej edycji zwyciężyła m.in. rewitalizacja Zalewu Bagry, która zupełnie odmieniła wygląd tego miejsca i zapoczątkowała serię kolejnych zmian, w dużej mierze finansowanych właśnie ze środków z budżetu obywatelskiego.

Trzecie głosowanie, w 2016 roku, to 90 zwycięskich projektów. Do tej pory zrealizowane zostały 83 z nich, czyli ponad 92 procent. Wśród nich m.in. nowy park przy osiedlu Avia w Czyżynach i wodny plac zabaw w parku Jordana, których budowę udało się zakończyć w tym roku. W ramach tej edycji wcielonych zostało w życie też wiele mniejszych projektów, dotyczących np. nasadzeń zieleni, rewitalizacji skwerów czy budowy chodników.

Zieleń i sprzęt dla służb

W kolejnym roku krakowianie znów zagłosowali na rewitalizację Zalewu Bagry – tym razem po wschodniej stronie. Tego lata po raz pierwszy mogli skorzystać z efektów prac, dzięki którym kolejny fragment terenu nad zalewem stał się przyjazny i dostępny. Gotowy jest też park przy ul. Wadowickiej, dzięki któremu zaniedbany wcześniej teren służy teraz mieszkańcom. Łącznie z 93 zwycięskich projektów 90 doczekało się już realizacji.

Piąta edycja, z 2018 roku, to 120 projektów skierowanych do realizacji i 113 gotowych do tej pory. W ramach tego głosowania krakowianie postawili m.in. na Zalew Nowohucki. Efekty rewitalizacji, finansowanej m.in. ze środków budżetu obywatelskiego, ale też bezpośrednio z budżetu miasta, znacznie zmieniły komfort korzystania z tego ulubionego przez mieszkańców Nowej Huty miejsca. Wśród dzielnicowych projektów znalazł się m.in. zakup pompy dla strażaków-ochotników z Tyńca, nakładka asfaltowa łącząca Pychowice z terenem Kampusu UJ czy wiaty rowerowe ustawione na terenie Krowodrzy Górki i Azorów.

Łącznie w tych pięciu pierwszych edycjach zwyciężyły w głosowaniach 482 projekty, z czego 461, a więc prawie 96 procent, zostało zrealizowanych.

Projekty z ubiegłego roku w trakcie realizacji

Teraz stosowne jednostki i instytucje miejskie pracują nad realizacją zadań, które krakowianie wybrali w ubiegłym roku. Do tej pory zakończonych zostało 25 ze 172 projektów i liczba ta z każdym miesiącem wzrasta. Strażacy z komendy miejskiej dostali już obiecany sprzęt, w tym kamerę termowizyjną, strażacy-ochotnicy z Tyńca nowy samochód ratowniczy, a strażnicy miejscy – fotopułapki, które ułatwią walkę z nielegalnymi wysypiskami śmieci. Nad Sudołem zakwitła łąka kwietna, a na fragmencie al. Słowackiego wyremontowany został chodnik.

W tych dniach krakowianie mogą podjąć kolejne decyzje ważne dla ich okolicy. Do 5 października trwa głosowanie w tegorocznej edycji. Efekty zobaczymy już w kolejnym sezonie.

News will be here