Cały kraj strefą żółtą od soboty. Sprawdź zasady

Z dnia na dzień przybywa chorych na COVID-19 i osób, które zmarły. Dziś ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od 10 października terytorium całego kraju obejma obostrzenia strefy żółtej. Tam, gdzie sytuacja jest ciężasza, wprowadzona zostanie strefa czerwona.
Informacje przekazywaliśmy w relacji na żywo.
14:56

W Małopolsce szpitalem koordynującym COVID-19 będzie Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

14:55

ZASADY W ŻÓŁTEJ STREFIE (od 10 października)

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie żółtej - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W przestrzeni zamkniętej wydarzenia kulturalne mogą odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

14:51
Minister Niedzielski: Cmentarze cały czas są objęte nakazem noszenia maseczek. Będziemy rozmawiali o 1 listopada.
14:49
14:47
14:45
Strefa czerwona będzie aktualizowana co czwartek.
14:44
14:43
Lekarze POZ będą kierować pacjentów do izolacji domowej i do izolatorium. – Każdy lekarz jest zobowiązany do udzielenia pomocy. Każda praktyka ograniczenia dostępności jest potępiana przez środowisko – mówi Niedzielski.
14:42
Ważną zmianą będzie także inna koordynacja przepływu pacjentów. Niedzielski zapowiada między innymi zwiększenie liczy izolatoriów.
14:39
Minister Niedzielski: Szpitale trzeciego poziomu, do tej pory specjalistyczne, zostaną zredefiniowane. Zmieniamy ich charakter, będą placówkami hybrydowymi, które w całości będą się zajmowały covidem. Te szpitale będą nazywane szpitalami koordynacyjnymi. Dzięki temu liczba łóżek zwiększy się o cztery tysiące.
14:37
Niedzielski: Od soboty otwarcie lokali gastronomicznych do 22.
14:35
Minister zdrowia o zmianach: Będziemy przestawiać personel z dotychczas wykonywanych zadań do walki z koronawirusem i zwiększać udział lekarzy POZ.
14:34
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Eskalacja koronawirusa to główne wyzwanie czekające nas jesienią. Dziś wzrost o 1/3 w porównaniu do wczoraj. Chcemy uniknąc wzrostów.
14:31
14:29
Premier: Nie widzimy konieczności izolowania kraju.
14:28
Morawiecki: Wesela są rozsadnikiem wirusa. Apelujmy o dystans, maseczki i utrzymywanie zasad sanitarnych na podwyższonym poziomie. To sprawdziło się w walce z pierwszą falą koronawirusa.
14:27
Premier zachęca seniorów do pozostawiania w domach i przemieszczanie się tylko wtedy, jeśli to konieczne. – Dla osób powyżej 90. roku życia śmiertelnośc oscyluje wokół 25 procent.
14:24
Morawiecki: Covid-19 atakuje ludzi starszych. Dziś 98,5 procenta szkół pracuje w normalnym trybie.
14:22
Premier podkreśla, że od soboty w strefie żółtej znalazłaby się prawie 1/3 kraju, stad decyzja, by wprowadzić obostrzenia we wszystkich powiatach.
14:20
Morawiecki: Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na terenie całego kraju.
14:18
Morawiecki: Mija siedem miesięcy od wprowadzenia obostrzeń, który pomogły nam w walce z pierwszą falą koronawirusa. Teraz w sposób zdecydowany musimy zmierzyć się z drugą, mając doświadczenie z wiosny i doświadczenie innych krajów.
14:15

Premier Morawiecki: Mamy blisko 60 procent wolnych łóżek. Sytuacja jest bezpieczna, ale chcemy działać wyprzedzająco i zwiększać liczbę łóżek we wszystkich miejscach kraju. Musimy zakładać negatywny scenariusz.

Mamy około 500 wiolnych respiratorów, co stanowi około 2/3 wolnych. Do tego mamy około 500 respiratorów w magazynach.

13:48
Konferencja premiera i ministra przesunięta na godzinę 14.
13:48
Konferencja premiera i ministra przesunięta na godzinę 14.
13:09
Według naszych obliczeń od soboty strefa żółta będzie obowiązywać w powiatach: chrzanowskim, krakowskim, mieście Kraków, miechowskim, nowosądeckim, mieście Nowy Sącz, olkuskim, oświęckimskim, wadowickim i wielickim.  Strefa czerwona: powiaty limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański.
13:04
Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK: Z ponad 3 200 pracowników oraz osób współpracujących z MPK na dzień 8 października 2 prowadzących i 9 pracowników administracyjnych pozytywnie przeszło testy na obecność SARS-Cov-2.

MPK SA w Krakowie podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników.  Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku.
13:00
Za pół godziny, o 13.30, rozpocznie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Poznamy na niej szczegóły walki z pandemią.
12:32
Koronawirusa nie uniknęli także pracownicy MPK z siedziby przy ulicy Broźka. Według naszych informacji zakażonych jest co najmniej dziewięć osób, a kilkanaście przebywa na kwarantannie. 

12:26
– Ten niepokojący trend powinien nas wszystkich zmobilizować do poważnego potraktowania istniejącego zagrożenia. Jako miasto nieprzerwanie zapewniamy opiekę szczególnie tym najsłabszym, będącym w trudnej sytuacji.  Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą – o zachowywanie szczególnych środków bezpieczeństwa, noszenie maseczek ochronnych, odkażanie rąk, zachowywanie dystansu społecznego, unikanie przebywania w większych grupach – mówi prezydent Krakowa Jacem Majchrowski.

12:10
11:45

„Nowością” są zakażenia po wizycie w pubie, barze czy dyskotece. 57 (32 w Krakowie) zakażonych zadeklarowało, że właśnie w takich miejscach zaraziło się wirusem. Do tego należy doliczyć 36 przypadki z akademików – tutaj z samego Krakowa.

11:29
Gdzie krakowianie się zarażają? Sami tego nie wiedzą. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, blisko 2 tys. osób nie jest (i nie było) w stanie powiedzieć, gdzie mogło złapać wirusa. W regionie blisko połowa przypadków to tzw. inne przypadki zachorowań.

Są też ogniska, które na moment we wrześniu wygasły – mówił o tym dyrektor WSSE Jarosław Foremny. W województwie najwięcej takich miejsc to zakłady pracy – 828 (w Krakowie 55) osób zostało zakażonych tam, gdzie są zatrudnieni. Na drugim miejscu są szkoły, które działają zaledwie od dwóch miesięcy – w tym przypadku mowa o 197 (13 w Krakowie) zakażonych. 138 (34 w Krakowie) osób zaraziło się koronawirusem na weselach.
11:18
W Małopolsce zachorowało do tej pory ponad 13,6 tys. osób, w Krakowie blisko 3 tysiące (z oczywistych względów najwięcej). Jednak należy dodać, że wyleczonych przypadków mamy kolejne: 10,2 tys. (w regionie) i blisko 2,5 tys. (w naszym mieście). Aktywnych przypadków jest prawie 3,2 tys. Przez Covid zmarło 230 ludzi.
11:06

Ustaliliśmy, że koronawirusa ma prawie 100 osób z domu pomocy społecznej przy ulicy Łanowej 41.

Zakażonych jest 64 ze 115 przepadanych mieszkańców i 33 z 265 pracowników. Dwóch podopiecznych jest w szpitalu. – Ich stan jest stabilny – mówi Agnieszka Pers, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Zakażeni mieszkańcy są odizolowani od pozostałych.

10:58
Ostatniej doby wykonano 44,1 tys. testów.

10:57

W Małopolsce na 812 łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID zajętych jest już 485.

10:47
W Małopolsce zmarło 12 osób w wieku 66-95. Łączna liczba zgonów wynosi 230.

Ostatniej doby wyzdrowiało 314 osób. Od początki epidemii w regionie wirusa pokonały 10 222 osoby,
10:46

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia mówił wczoraj, że „przygotowujemy się do przywrócenia sieci 16 szpitali jednoimiennych. W każdym województwie będzie taka placówka”.

10:45
W Małopolsce zakażonych jest 290 kobiet i 262 mężczyzn, w wieku od roku do 96 lat, z Krakowa (166 osób), powiatu nowotarskiego (49 osób), suskiego (44 osoby), powiatów: wielickiego, nowosądeckiego i myślenickiego (po 29 osób), krakowskiego (26 osób), limanowskiego (24 osoby), tatrzańskiego (19 osób), olkuskiego (17 osób), powiatów: chrzanowskiego i wadowickiego (po 16 osób), powiatów: oświęcimskiego i miechowskiego (po 14 osób), bocheńskiego (13 osób), z Nowego Sącza (10 osób), z Tarnowa (9 osób), powiatów: tarnowskiego, proszowickiego oraz brzeskiego (po 6 osób), dąbrowskiego i gorlickiego (po 5 osób). Aktualnie 37 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 13 648 osób.
10:42

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, zgodnie z poleceniem prezydenta Jacka Majchrowskiego, regularnie dezynfekuje przestrzeń publiczną, ze szczególnym uwzględnieniem przystanków, koszy na śmieci oraz elementów miejskiej infrastruktury, których dotykają przechodnie. 

10:36

Ostatniej doby najwięcej przypadków potwierdzono w województwach mazowieckim (598), małopolskim (548), wielkopolskim (505) i śląskim (375).

10:32
Ministerstwo zdrowia: 4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 8 zgonów z powodu COVID-19 i 68 z powodu współistnienia z innymi schorzeniami.
10:22
Od soboty (10 października) ministerstwo wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej. – Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych. Bez maseczki będą mogły funkcjonować jedynie osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzieldki.

W związku z nadchodzącymi dniem 1 listopada i Wszystkich Świętych dodał, że na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczki, niezależnie od strefy.
10:19

Jarosław Foremny, wojewódzki inspektor sanitarny w środę wieczorem w TVP Kraków: – Nie ma wątpliwości, że coraz więcej mamy przypadków rozproszonych, które są trudno definiowalne w ujęciu epidemiologicznym. Tych przypadków jest już 43 procent.

10:07
Według naszych obliczeń strefa żółta będzie obowiązywać w powiatach: chrzanowskim, krakowskim, mieście Kraków, miechowskim, nowosądeckim, mieście Nowy Sącz, olkuskim, oświęckimskim, wadowickim i wielickim.

Strefa czerwona: powiaty limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański.
10:03
By zahamować rozpstrzestrzenianie się koronawirusa, od 10 października noszenie maseczek na zewnątrz będzie obowiązkowe w strefie czerwonej i żółtej. 

10:02
News will be here