W Małopolsce szpitalem koordynującym COVID-19 będzie Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
ZASADY W ŻÓŁTEJ STREFIE (od 10 października)
Obowiązek zakrywania nosa i ust
Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Lokale gastronomiczne – nowe zasady
Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie żółtej - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W przestrzeni zamkniętej wydarzenia kulturalne mogą odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
❗Powiaty w strefie czerwonej❗
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 8, 2020
‼ W pozostałych obszarach obowiązują zasady ze stefy żółtej.
➡️ Sprawdź: https://t.co/Vseq61u9on pic.twitter.com/j7DqBK11Wh
Zmiany w strategii walki z epidemią #koronawirus:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 8, 2020
➡️ więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19,
➡️ sprawniejsza koordynacja przepływu pacjentów,
➡️ większa rola POZ,
➡️ nowe zasady epidemiczne.
❗ Sprawdź: https://t.co/Vseq61u9on pic.twitter.com/ETdJAWcWt5
❗Od 10.10 zasady strefy żółtej rozszerzone zostaną na cały kraj. pic.twitter.com/FJNUnPyR5L
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 8, 2020
Premier Morawiecki: Mamy blisko 60 procent wolnych łóżek. Sytuacja jest bezpieczna, ale chcemy działać wyprzedzająco i zwiększać liczbę łóżek we wszystkich miejscach kraju. Musimy zakładać negatywny scenariusz.
Mamy około 500 wiolnych respiratorów, co stanowi około 2/3 wolnych. Do tego mamy około 500 respiratorów w magazynach.
MPK SA w Krakowie podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników. Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku.
„Nowością” są zakażenia po wizycie w pubie, barze czy dyskotece. 57 (32 w Krakowie) zakażonych zadeklarowało, że właśnie w takich miejscach zaraziło się wirusem. Do tego należy doliczyć 36 przypadki z akademików – tutaj z samego Krakowa.
Są też ogniska, które na moment we wrześniu wygasły – mówił o tym dyrektor WSSE Jarosław Foremny. W województwie najwięcej takich miejsc to zakłady pracy – 828 (w Krakowie 55) osób zostało zakażonych tam, gdzie są zatrudnieni. Na drugim miejscu są szkoły, które działają zaledwie od dwóch miesięcy – w tym przypadku mowa o 197 (13 w Krakowie) zakażonych. 138 (34 w Krakowie) osób zaraziło się koronawirusem na weselach.
Ustaliliśmy, że koronawirusa ma prawie 100 osób z domu pomocy społecznej przy ulicy Łanowej 41.
Zakażonych jest 64 ze 115 przepadanych mieszkańców i 33 z 265 pracowników. Dwóch podopiecznych jest w szpitalu. – Ich stan jest stabilny – mówi Agnieszka Pers, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.
Zakażeni mieszkańcy są odizolowani od pozostałych.
W Małopolsce na 812 łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID zajętych jest już 485.
Ostatniej doby wyzdrowiało 314 osób. Od początki epidemii w regionie wirusa pokonały 10 222 osoby,
Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia mówił wczoraj, że „przygotowujemy się do przywrócenia sieci 16 szpitali jednoimiennych. W każdym województwie będzie taka placówka”.
Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 13 648 osób.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, zgodnie z poleceniem prezydenta Jacka Majchrowskiego, regularnie dezynfekuje przestrzeń publiczną, ze szczególnym uwzględnieniem przystanków, koszy na śmieci oraz elementów miejskiej infrastruktury, których dotykają przechodnie.
Ostatniej doby najwięcej przypadków potwierdzono w województwach mazowieckim (598), małopolskim (548), wielkopolskim (505) i śląskim (375).
W związku z nadchodzącymi dniem 1 listopada i Wszystkich Świętych dodał, że na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczki, niezależnie od strefy.
Jarosław Foremny, wojewódzki inspektor sanitarny w środę wieczorem w TVP Kraków: – Nie ma wątpliwości, że coraz więcej mamy przypadków rozproszonych, które są trudno definiowalne w ujęciu epidemiologicznym. Tych przypadków jest już 43 procent.
Strefa czerwona: powiaty limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański.
Zaczynamy od Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dziś w #Małopolska 552 nowe przypadki. 437 to przypadki rozproszone. W samym #Kraków 166. #koronawirus pic.twitter.com/9XKUsATBCW
— Joanna Paździo (@JoannaPazdzio) October 8, 2020