Weekend pełen atrakcji: Otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, Targi Unikatów i wielka przygoda z Misiem Paddingtonem

W nadchodzący weekend, od 29 listopada do 1 grudnia, Kraków oferuje bogaty program wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, koncerty i targi. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to czas, kiedy tradycja spotyka się z wyjątkową świąteczną atmosferą. Wydarzenie na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 01 stycznia 2025 r.

Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Rozpoczynają się zwykle pod koniec listopada i trwają do drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie na stałe wpisały się w kalendarz imprez Rynku krakowskiego, to tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.

Sprzedawcy zaprezentują towar w kioskach handlowych i gastronomicznych. Gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp.

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy poniżej:

Wielka przygoda czeka. Weekend z Misiem Paddingtonem

W piątek i sobotę (29 i 30 listopada) Galeria Kazimierz zaprasza na wyprawę pełną brytyjskich przygód. Start od 11:00. Spotkanie z kultowym niedźwiadkiem to zabawa, jakiej jeszcze nie było w Galerii Kazimierz.

Co Miś przygotował? Oto zadania dla najmłodszych:

Pack your bag – Przed podróżą należy się odpowiednio przygotować. Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy, odbierz mapę i ruszaj w przygodę!
Przeżyj prawdziwą podróż po Londynie w naszym czerwonym autobusie. Posłuchaj komunikatów w języku angielskim i zobacz najważniejsze atrakcje +gra multimedialna.
Royal Mail - Zupełnie sam stwórz pocztówkę, a następnie odpowiednio zaadresuj. Gotową kartkę wrzuć do skrzynki charakterystycznej dla londyńskich ulic
Hyde Park - Po wyczerpującym zwiedzaniu, odbierz nagrody i zrelaksuj się przy angielskiej, popołudniowej herbacie. Oczywiście nie może również zabraknąć ulubionego przysmaku Paddingtona – kanapki z marmoladą!
Take a taxi - Ulice Londynu są bardzo ruchliwe! Naucz się jak bezpiecznie przechodzić przez pasy, a następnie złap taksówkę korzystając z banknotów.
Entertainment Area - Animacje i zabawy testy języka angielskiego, nauka angielskich słówek przydatnych w podróży, konkursy sprawnościowe, nagrody licencyjne dla wszystkich uczestników zabaw.
Strefa foto - Usiądź na ławce z Paddingtonem i uwiecznij ten moment na fotografii. –Zapraszamy wszystkich na niezwykły weekend z ukochanym brytyjskim misiem. Będzie emocjonująco, edukacyjnie i… bajkowo – deklarują organizatorzy wydarzenia.

Wieczór z kulturą Głuchych w Centrum Kultury Podgórza

Sobotnie wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Podgórze dostępne”. Wieczór z kulturą Głuchych jest spotkaniem skierowanym do młodzieży oraz osób dorosłych z dysfunkcją słuchu. Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM/polski język foniczny. Start o godz. 16.00. Wstęp wolny.

W programie:

  • Tomasz Świderski - wykład „Głusi z Krakowa z przeszłości”
  • Kinga Hołda-Justycka - wykład „Festiwale Głuchych: Clin d'Oeil i Deaf-Art – porównanie”
  • Michał Justycki - wykład „Historie Głuchych działaczy ukazane z perspektywy Głuchego malarza”
  • Pokaz filmu "Szumy i fonie"
  • Czytam na głos – performance Daniela Kotowskiego

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Poezja Migowa", w ramach której będzie można zobaczyć fotografie artystki Głuchej i niedosłyszacej: Kingi Hołdy Justyckiej i Pauli Ciurko. Fotografie zostały stworzone podczas VII Nocy Poezji Migowej. Tłumaczenie: Bernard Kinov, Karolina Rogowska.

Targi unikatów

To już trzecia zimowa edycja Targów Unikatów, gdzie magia świąt spotyka się z niepowtarzalnym rękodziełem.

W niedzielę, 1 grudnia w Hali Lipowej od godz. 12.00 będzie można spotkać aż 29 wyjątkowych twórców, którzy przygotowali  unikatowe produkty, tworzone z pasją i dbałością o każdy detal - idealne na oryginalne prezenty. Wśród nich znajdzie się m.in.: biżuteria autorskie naszyjniki, bransoletki, kolczyki; figurki – unikalne rzeźby i dekoracje; świece – ręcznie robione zapachowe świece; pluszaki – urocze, ręcznie szyte zabawki; akcesoria odzieżowe – stylowe naszywki i przypinki

Dla wszystkich miłośników sztuki, unikalnych dodatków oraz tych, którzy szukają czegoś wyjątkowego do swojego domu lub prezentu dla bliskich.

Nowa wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Ekspozycja „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)”, dostępna dla zwiedzających już od piątku, 29 listopada, to  niepowtarzalna okazja, by zgłębić twórczość jednego z najwybitniejszych XVIII-wiecznych artystów, który z pasją dokumentował życie mieszkańców Rzymu.

Wystawa  poświęcona jest twórczości jednego z najwybitniejszych twórców działających w XVIII wieku na terenie Rzeczypospolitej – Tadeuszowi Kuntzemu. Urodzony w 1727 roku  w Zielonej Górze malarz został objęty szczególną opieką przez biskupa Andrzeja Stanisława Kostkę Załuskiego, który wysłał go do Rzymu. Tam młodzieniec pobierał nauki w Akademii Francuskiej, w pracowni cenionego wówczas malarza Ludovica Mazzantiego oraz w Scuola del Nudo na Kapitolu. Przyjmuje się, że artysta powrócił do Krakowa około roku 1757, by dwa lata później, po śmierci dobroczyńcy, już na stałe opuścić Rzeczpospolitą. Zarówno w kraju, jak i podczas nauki oraz późniejszej pracy w Rzymie Kuntze wykonał szereg dzieł malarskich oraz rysunkowych, z których jedynie niewielka część znajduje się obecnie w Polsce, a zdecydowana większość rozsiana jest we wnętrzach rzymskich kościołów i pałaców oraz zdobi świątynie prowincji Lacjum.

„Ważne piosenki”

W niedzielę, 1 grudnia, o godzinie 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków zespół Raz Dwa Trzy zaprezentuje koncert „Ważne piosenki”. Wstęp jest biletowany.

Koncert to podróż po muzycznym świecie zespołu Raz Dwa Trzy, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Adam Nowak, lider zespołu, na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą. Jego teksty są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu.