News LoveKraków.pl

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Wawel w gotowości

Mechanizm wawelskiego zegara fot. LoveKrakow.pl
W ostatni weekend października – w nocy z soboty na niedzielę przestawimy wskazówki z godziny 3 na 2  Oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Wielu zastanawia się, jak wygląda zmiana czasu na jednym z największych krakowskich zegarów – zamontowanym na Wieży Zegarowej na Wzgórzu Wawelskim. Zmiana czasu na zimowy będzie w najbliższą niedzielę, 27 października.

– Za zegary, które znajdują się w naszej katedrze opowiadają panowie kościelni, którzy już od wielu lat dbają o to, żeby zawsze były nakręcone i chodziły odpowiednio, czyli były punktualne. Również w przypadkach zmiany czasu letniego na zimowy, z letniego na zimowy na letniej do ich obowiązków należy przestawienie w odpowiedniej porze nocy zegara na Wieży – mówi ks. Paweł Baran, proboszcz parafii katedralnej.

Każdy z odpowiedzialnych udaje się do mechanizmu zegara i tam używając odpowiednich dźwigni i kluczy, przestawia czas. Służą do tego te same mechanizmy, które decydują o punktualności, czyli o przyspieszeniu bądź opóźnieniu zegara.

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Na Wieży Zegarowej  wahadło zegara jest wstrzymywany na godzinę. I o odpowiedniej godzinie na nowo jest uruchamiane. – W momencie, kiedy musimy do przodu zegar przestawić to wystarczy tak naprawdę odpowiednim mechanizmem po prostu poruszyć wskazówki o tę godzinę do przodu. Wtedy już wszystko działa tak jak powinno – opowiada o szczegółach jedne z pracowników katedry.

I dodaje, że obserwacja zegara jest prowadzona przez cały rok. – W razie choćby minuty opóźnienia musimy go korygować. W momencie, kiedy go nakręcamy raz dziennie, to wtedy staramy się korygować, jeśli się śpieszy albo spóźnia – tłumaczy.

W Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Zmiana ta to wynik wprowadzonej przez UE dyrektywy, w styczniu 2001 roku. W Polsce zmiana czasu regulowana jest rozporządzeniem premiera.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie.

Zmiana od 47 lat

Po raz pierwszy zmianę czasu w Polsce wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej, w ostatnią niedzielę września.