Nie w przyszłym, a już w tym roku zakończy się remont Wieży Zegarowej na Wawelu – poinformował SKOZK.
Konserwacja barokowego hełmu oraz drewnianej konstrukcji Wieży Zegarowej to jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na lata 2022–2025. Celem jest zabezpieczenie wnętrza wieży przed przeciekami spowodowanymi nieszczelnościami hełmu. Remont objął konserwację i naprawę pokrycia z blachy miedzianej wraz z figurami z miedzi i złoceniami.
Konserwacji są poddawane także wszystkie elementy drewnianej konstrukcji. Według zapowiedzi sprzed roku, te uszkodzone miały być wymienione na nowe lub sklejone żywicą, a rysy i pęknięcia ścian specjaliści mieli zabezpieczyć iniekcjami.
W piątek przekazana została informacja o tym, że skomplikowany i drogi remont uda się przyspieszyć. – Kierownictwo SKOZK podjęło decyzję, aby prawie wszystkie zgromadzone już w tym roku oszczędności po przetargach (1,8 mln zł) przeznaczyć na przyspieszenie wieloletniego remontu hełmu Wieży Zegarowej wawelskiej katedry. Dzięki temu rusztowanie, które w planach miało tam stać jeszcze w roku 2025, zniknie już w 2024 – czytamy na Facebooku SKOZK.
Najwyższa na wzgórzu wawelskim
Budowę Wieży Zegarowej rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Przerwano ją jednak na wysokości 16 metrów. 150 lat później kanonik Jan Salomonowicz podjął się dalszej realizacji. Nadbudowę dokończono ostatecznie w 1522 roku.
Zachowany do dzisiaj, pokrywający Wieżę Zegarową barokowy hełm został zaprojektowany przez czołowego krakowskiego architekta epoki Kacpra Bażankę i wykonany w 1715 roku. Umieszczone są w nim dwa dzwony zegarowe, wybijające godziny i kwadranse.
W narożach wieży znajdują się charakterystyczne, wykonane z blachy miedzianej posągi św. Kazimierza, św. Wacława, św. Stanisława i św. Wojciecha, podkreślające miejsce katedry w tradycji państwowej i królewskiej.
A tak wygląda widok z Wieży Zegarowej: