Część przebudowy głównej ulicy w Tyńcu jest na finiszu. Na remont czeka dużo większy fragment, bo aż 1,6-kilometrowy, którego koszty zostały oszacowane na ponad 24 mln złotych.
Powoli kończy się gruntowna przebudowa 420-metrowego odcinka ulicy Bogucianka w Tyńcu. To główna droga osiedla, dodatkowo łącząca Skawinę z Krakowem. Remont tej część wraz z budową chodników, odwodnienia czy nowego oświetlenia kosztował ok. 5,3 mln złotych.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ mieszkańcy położonych wyżej rejonów tej ulicy nadal poruszają się drogą bez chodników. W planie jest kolejny etap remontu, również kilkusetmetrowego odcinka od ul. Walgierza Wdałego do ul. Grodzisko.
Pytanie, co z resztą? Radny Łukasz Gibała zwrócił się z prośbą o informację m.in. w tej sprawie do urzędu miasta.
Długa droga do końca
Jak wynika z odpowiedzi, miasto widzi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym rejonie – od wysokości ulicy Grodzisko do granicy Krakowa i Skawiny. Wiceprezydent Stanisław Kracik stwierdził, że konieczna jest przeprowadzeni pełnego zakresu inwestycyjnego. Droga ta powinna być całkowicie przebudowana i dostosowana do obowiązujących standardów. To jednak nie będzie łatwe. Wiceprezydent wspomina o „specyficznych i trudnych warunkach terenowych”.
Z odpowiedzi Stanisława Kracika wynika, że zadanie to jest, a przynajmniej było analizowane podczas prac projektowych nad budżetem miasta. Daty jakie padły to 2025-2026 w kwestii opracowania dokumentacji projektowej i uzyskaniem decyzji. Same roboty, zakładając, że miasto zdecyduje się na tę inwestycję, byłby prowadzone w latach 2027-2028.
– Szacowany koszt przebudowy/rozbudowy ul. Bogucianka na odcinku około 1,6 tys. metrów to 24,4 mln złotych, w tym opracowanie dokumentacji projektowej około 800 tys. złotych – informuje Stanisław Kracik.
Nowa pętla, urząd podał lokalizacje
Po drodze, przy skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą Wielogróską, usytuowana jest pętla autobusowa. Z analiz Zarządu Transportu Publicznego wynika, że należałoby zbudować nowe miejsce, gdzie mogłyby zawracać miejskie autobusy.
Mowa tu o dwóch potencjalnych lokalizacjach: skrzyżowania ulic Bogucianka z Wielogórska lub nieco dalej z ulicą Janasówka. Jednocześnie mieszkańcu osiedli, które tam powstały, mieliby lepszy dostęp do autobusów. Jeśli chodzi o koszty, to zostały one oszacowane na 9,3 mln złotych wraz z dokumentacją.