Co nas denerwuje u współpasażerów? Pierwsze miejsce bez wątpliwości

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MPK przedstawiło wyniki sondy dotyczącej zachowania współpasażerów komunikacji miejskiej. Jakie zachowania nas najbardziej denerwują?

Z danych przedstawionych przez MPK wynika, że najwięcej, bo 33 proc. osób najbardziej oczekuje od innych, aby nie słuchali głośnej muzyki w pojazdach komunikacji miejskiej. – Kolejnym elementem, który nie pojawił się w sondzie są głośne rozmowy przez telefon oraz oglądanie filmów bez używania słuchawek – mówi nam rzecznik MPK Marek Gancarczyk. – Tworząc pytania do sondy sugerowaliśmy się skargami pasażerów oraz komentarzami internautów pojawiającymi się w naszych mediach społecznościowych – dodaje.

Co jeszcze razi nas w zachowaniu innych?

W zestawieniu na niechlubnym drugim miejscu z wynikiem 26 proc. głosów uplasowało się blokowanie drzwi, co uniemożliwia innym pasażerom opuszczenie pojazdu. To problem, który dotyczy nie tylko Krakowa. – Obecnie sporym problemem jest to, że pasażerowie wysiadając z pojazdu komunikacji miejskiej natrafiają na osoby blokujące wyjście. Z naszych obserwacji wynika, że takie sytuacje dzieją się nie tylko na obszarze Krakowa. Mówię tutaj o kolejowej linii aglomeracyjnej SKA1. W pociągu ludzie stoją w rządku przy wyjściu blokując drzwi innym podróżującym – twierdzi Jakub Florczykiewicz z Platformy Komunikacyjnej Krakowa.

Respondenci nie pominęli również kwestii śmiecenia w pojazdach. Warto dodać, że w komunikacji miejskiej w Poznaniu próbuje się rozwiązać tę kwestię instalując w pojazdach minikosze na śmieci. Jednakże taki pomysł ma swoje minusy, ponieważ nakłada kolejne obowiązki na kierującego pojazdem. – Rodzi duży problem dla prowadzących pojazdy, bowiem na każdej pętli taki prowadzący musi opróżnić kosz. Trzeba się zastanowić, czy chcemy nadmiernie dbać o czystość czy też dokładać kolejnych obciążeń kierowcom? – analizuje Florczykiewicz.

Teraźniejszość i pomysły na przyszłość

Jednym z fundamentalnych problemów jest również ustępowanie miejsca osobom niepełnosprawnym lub potrzebującym, lecz w tej kwestii podjęto już wiele działań. W pojazdach są naklejone piktogramy informacyjne oraz wyświetlane komunikaty na telewizorach. Od niedawna emitowany jest komunikat ,,Bądź wrażliwy-ustąp miejsca’’. – Obecnie jako MPK możemy prowadzić tylko kampanię edukacyjną. Wyłącznie w przypadku rażącego naruszenia regulaminu i zagrożenia dla innych podróżujących podejmujemy kontakt z odpowiednimi służbami – mówi Marek Gancarczyk.

– Jeżeli chodzi o ściąganie plecaków, to chcielibyśmy, aby wprowadzono komunikat emitowany w godzinach szczytu na najbardziej obciążonych przystankach: Rondo Mogilskie, Rondo Grzegórzeckie i Teatr Słowackiego. Dotyczy to głównie młodzieży szkolnej i studentów. Poza godzinami szczytu ten problem nie występuje – podsumowuje Jakub Florczykiewicz.

Autor: Kacper Śmiertka