Coffee nap. Czym jest drzemka kofeinowa?

fot. Przyjaciele Kawy
Słowa „kawa” i „drzemka” raczej nie idą ze sobą w parze. Zazwyczaj, jeśli jesteśmy zmęczeni, wybieramy albo filiżankę mocnej kawy, albo drzemkę. Czy połączenie tych dwóch ma sens?
Coffee nap - co to?

Coffee nap, czyli inaczej drzemka kawowa lub kofeinowa, polega na wypiciu filiżanki kawy przed krótkim, lekkim snem, trwającym zazwyczaj od 15 do 20 minut. Dzięki temu można zwiększyć poziom energii bardziej niż po prostym wypiciu kawy lub zwykłej drzemce. To nie tylko moda - temat ten został dokładnie zbadany, a naukowcy sądzą, że znaleźli przyczynę, dlaczego jest to skuteczna strategia.

Jak to działa?

Kawa przed drzemką wpływa na adenozynę, substancję chemiczną, która pomaga zasnąć. Gdy jesteśmy zmęczeni, mamy więcej adenozyny w organizmie, ale po zaśnięciu jej poziom naturalnie spada. Ale co do tego wszystkiego ma kawa? Otóż kofeina i adenozyna konkurują o te same receptory w mózgu. Jeśli więc usuniemy ją z mózgu za pomocą drzemki, zmniejszymy tym samym konkurencję dla kofeiny, która działa stymulująco. W rezultacie, podczas coffee nap kofeina może związać się z receptorami komórek mózgowych, blokując je dla adenozyny i pobudzając organizm do działania. Drzemka może więc zwiększyć skuteczność kofeiny poprzez zwiększenie liczby dostępnych dla niej receptorów w mózgu.

Krótko mówiąc, pijąc kawę przed drzemką, po przebudzeniu odczuwamy jeszcze większe korzyści z kofeiny. Nie musi ona konkurować z adenozyną w mózgu, co zapewnia większy zastrzyk energii.

Czy kofeina nie powinna powstrzymywać przed snem?

Tak i nie. Jeśli przez cały dzień spożywamy dużo kofeiny i nagle próbujemy się zdrzemnąć, prawdopodobnie nam się to nie uda. Kofeina działa dopiero po pewnym czasie. Organizm więc z początku musi ją wchłonąć, toteż nie możemy cieszyć się korzyściami kawy przez co najmniej 15 minut. To jest ten moment, aby zasnąć.

Wiele osób, które praktykują coffee nap, ma to opanowane do perfekcji. Znają swoje ciało i wiedzą, jak szybko reaguje na kofeinę. Często wybierają konkretną mieszankę lub rodzaj ziaren kawy, które mają odpowiedni poziom kofeiny.

Fot: Przyjaciele Kawy
Fot: Przyjaciele Kawy


Krótki przepis na kofeinową drzemkę

Aby osiągnąć „najlepiej wyspane” wyniki, najlepiej sięgnąć po espresso - kawę o intensywnym smaku i gęstej konsystencji, do której najlepiej użyć ziaren o średnim lub ciemnym paleniu, które następnie należy drobno zmielić. Nie można pominąć też faktu, iż powinna to być naprawdę dobra kawa ziarnista! :) Napar należy pić dość szybko, aby kofeina miała czas na wchłonięcie się do krwiobiegu, zanim zdecydujemy się na lekki sen. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie pić gorącej kawy, można ją wcześniej ostudzić.

Badania wykazały również, że cukier lub inne dodatki do kawy mogą sprawić, że drzemka kawowa straci sens. W tym celu najlepiej spożywać zwykłą czarną kawę. Dodatki mogą działać szybciej niż kofeina i zakłócać korzyści.

Po wypiciu należy nastawić budzik na około 20 minut, postarać się wyciszyć, uspokoić i zasnąć. Nie należy przekraczać tego czasu, aby uniknąć przejścia w fazę głębokiego snu, co mogłoby skutkować sennością po przebudzeniu. Co więcej, półsen może także przynieść pozytywne efekty, więc nie warto się rozczarowywać i przejmować!

Kofeina ma wiele aspektów, które warto brać pod uwagę. Na przykład, jeśli spożywamy ją mniej niż sześć godzin przed snem, może negatywnie wpływać na nasz sen. Niektóre badania twierdzą, iż po sześciu godzinach od spożycia, w organizmie pozostaje połowa dawki kofeiny.

Czy warto spróbować drzemki kawowej?

Badania potwierdzają, że drzemka kofeinowa ma sens, dlatego warto dać jej szansę. Dla osób pracujących z domu, coffee nap może być idealnym uzupełnieniem przerwy na lunch. Z drugiej strony, można spróbować to praktykować nawet w biurze, jeśli się ma dobrego managera. Powrót do pracy po takiej drzemce może przynieść uczucie odświeżenia i zwiększonej energii.