Część wałów w rejonie Tyńca już z asfaltem. Koniec prac coraz bliżej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ciągu kilku najbliższych miesięcy zakończy się prowadzona przez Wody Polskie przebudowa wałów wzdłuż Wisły w rejonie Tyńca. To będzie oznaczało bardzo dobre wieści dla rowerzystów.

Wały przebudowywane są na trzech odcinkach pomiędzy autostradą A4 a ujściem Skawinki. Prace rozpoczęły się w 2020 roku, a teraz dobiegają już końca. Z punktu widzenia rowerzystów najistotniejsza jest informacja, że na przebudowanych wałach będzie ułożona asfaltowa nawierzchnia, co znacznie poprawi komfort korzystania i atrakcyjność popularnej trasy do Tyńca, a szerzej – całej Wiślanej Trasy Rowerowej.

Na części odcinków asfalt już został położony – jest już gotowy od strony stopnia wodnego „Kościuszko” w stronę ulicy Promowej i od wzgórza Grodzisko do ujścia Skawinki. Do ułożenia pozostał jeszcze środkowy odcinek, pomiędzy opactwem benedyktynów a wzgórzem Grodzisko.

Najpóźniej we wrześniu

Termin zakończenia wszystkich prac przypada na 15 września, choć jest szansa, że trasa będzie gotowa trochę wcześniej. Wody Polskie podkreślają, że samo zakończenie budowy nie oznacza utworzenia drogi dla rowerów – potrzebne będą jeszcze ustalenia z miastem, uregulowanie statusu takiej drogi i wykonanie oznakowania. Do tego czasu nowa droga będzie miała jedynie status drogi technologicznej, na potrzeby akcji przeciwpowodziowych czy prac serwisowych. W praktyce trudno się jednak spodziewać, by mieszkańcy nie próbowali korzystać z nowego połączenia, co zresztą dzieje się już teraz na wyasfaltowanych odcinkach.

Jeszcze nie wszystko

Zakończenie prac przy przebudowie wałów będzie ogromnym ułatwieniem, choć nie oznacza jeszcze, że z centrum Krakowa przejedziemy do Skawiny bez żadnych problemów. Na krótkim odcinku przy stopniu wodnym, na terenie gminy Liszki, wciąż brakuje asfaltowej nawierzchni. Rok temu informowaliśmy o tym, że gmina przygotowuje projekt, ale nie doczekał się on jeszcze realizacji.

Rowerzyści muszą też okrążyć ulicami Benedyktyńską i Browarnianą opactwo w Tyńcu, a kolejnym problematycznym punktem jest wzgórze Grodzisko. Miasto przygotowuje tam nowe rozwiązanie: wiadomo już, że nie będzie to kładka stokowa, lecz droga po międzywalu. Na razie nie są znane terminy planowane terminy budowy.

Coraz więcej możliwości

Budowa drogi dla rowerów na wałach w Tyńcu to kolejny ważny krok w stronę osiągnięcia ciągłości pomiędzy infrastrukturą na terenie Krakowa a trasami wybudowanymi czy przynajmniej wyznaczonymi poza jego granicami.

W tej dziedzinie ciekawą i wartą wypróbowania nowością jest prawie 11-kilometrowy szlak wzdłuż Kanału Łączańskiego, pomiędzy Skawiną a Jaśkowicami. Pisaliśmy o tym tutaj:

Oprócz tego, do końca roku rowerzyści mają zyskać kolejne kilometry asfaltowych tras wzdłuż Wisły we wschodniej części Krakowa, gdzie również prowadzona jest obecnie duża inwestycja Wód Polskich przy przebudowie wałów. Więcej informacji tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki