Czy fort św. Benedykta doczeka lepszych czasów?

fot. Dominika Jaruga

Fort 31 „św. Benedykt” na Podgórzu ma potencjał, by stać się stałym punktem na turystycznej mapie Krakowa. Zlokalizowany blisko centrum miasta, z niezwykle oryginalną bryłą, lepiej zachowany niż wiele innych zabytków Twierdzy Kraków, a do tego w miejscu, z którego rozciąga się piękny widok. Ta szansa od wielu lat pozostaje niewykorzystana.

Długa historia zaniedbania

Kiedy fort w 1918 roku przestał pełnić funkcje wojskowe, umieszczono w nim mieszkania i tak wykorzystywano go aż do lat 80-tych. Po tym okresie uporządkowano budynek i jego otoczenie, ale potrzebna była gruntowna renowacja, a nie częściowe remonty. Od 2000 roku dzierżawiło go Stowarzyszenie Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”, które proponowało kilka wariantów przebudowy. Ingerowały one jednak mocno w charakter i bryłę budynku i nie uzyskały zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W 2012 roku, po protestach mieszkańców i stowarzyszeń zajmujących się ochroną zabytków, „Instytut Sztuki” zrzekł się prawa użytkowania obiektu i fort wrócił pod opiekę miasta. Opiekę – dodajmy – raczej teoretyczną, ponieważ budynek w dalszym ciągu nie jest zagospodarowany. Zainteresowani nim turyści mogą jedynie znaleźć dziurę w ogrodzeniu, obejść zamknięty zabytek i wrócić do domu przez niewykoszoną łąkę. Zarząd Budynków Komunalnych deklaruje, że utrzymuje porządek na działkach fortu, likwiduje akty wandalizmu i zabezpiecza wnętrza budynku przed nieuprawnionym dostępem.

Miasto nie potrzebuje fortu, są inni chętni

– Gmina Miejska Kraków nie planuje bezpośredniego wykorzystania nieruchomości na cele własne lub gminnych jednostek – informuje Filip Szatanik z Urzędu Miasta. Trwa procedura podziału działki na wzgórzu Lasoty, tak by wydzielić sam grunt, na którym stoi fort. Wtedy miasto ma podjąć decyzję co do dalszego zagospodarowania budynku, oczywiście w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. – Zainteresowanie nabyciem i zagospodarowaniem fortu św. Benedykta wyraziły dwa podmioty – mówi Szatanik.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza przeznaczenie fortu na cele usługowe. Można w jego sąsiedztwie wybudować ścieżki piesze i rowerowe, postawić ławki i inne elementy małej architektury. Plan pozwala też na przygotowanie ścianki wspinaczkowej oraz na taką odbudowę fortu i jego najbliższych okolic, by w wierniejszy sposób odtworzyć pierwotny wygląd.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze