Czy słynny podgórski fort doczeka się nowej funkcji? Ruszają konsultacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W jaki sposób powinien zostać zagospodarowany niszczejący od lat symbol Podgórza – fort św. Benedykt? Na to pytanie mieszkańcy będą mogli odpowiedzieć podczas konsultacji, które startują w poniedziałek 27 września.

W tej sprawie zwrotów akcji i momentów nadziei było już sporo, ale jak dotąd wszystkie kończyły się tak samo. Od 2000 roku obiekt dzierżawiło Stowarzyszenie Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”, które proponowało kilka wariantów przebudowy. Ingerowały one jednak mocno w charakter i bryłę budynku i nie uzyskały zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W 2012 roku, po protestach mieszkańców i stowarzyszeń zajmujących się ochroną zabytków, „Instytut Sztuki” zrzekł się prawa użytkowania obiektu i fort wrócił w ręce miasta.

We wrześniu 2019 roku informowaliśmy o znalezieniu nowego gospodarza fortu i pracach, jakie ma przeprowadzić w kolejnych miesiącach i latach, a już w kwietniu 2020 okazało się, że Zarząd Budynków Komunalnych rozwiązał z nim umowę.

„Nie” dla sprzedaży

Temat powrócił w tym roku, kiedy okazało się, że lada moment zabytkowa budowla ma zostać wystawiona na sprzedaż. To wywołało akcję sprzeciwu – w sprawę zaangażowali się mieszkańcy, rada dzielnicy, Akcja Ratunkowa dla Krakowa, posłowie czy miłośnicy historii i zabytków.

Mieszkańcy zorganizowali się w ramach inicjatywy „Nowe życie Fortu św. Benedykt”. Odbyło się m.in. spotkanie z wiceprezydentem Andrzejem Kuligiem i dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych Katarzyną Zapał. Miała miejsce również wizja w terenie.

Miesiąc konsultacji

W tym tygodniu miasto ogłosiło harmonogram konsultacji społecznych. Od 27 września do 12 października potrwa zbiórka ankiet, zarówno internetowych jak i w formie tradycyjnej.

Oprócz tego, w sobotę 2 października o godz. 11 odbędzie się spacer badawczy po forcie. W czwartek 7 października o 17 w Muzeum Podgórza przy Limanowskiego 51 odbędzie się spotkanie informacyjne. Również w muzeum, we wtorek 19 października zostaną zorganizowane warsztaty planowania partycypacyjnego.

Oprócz samego pomysłu na przyszłość fortu kluczowe będą informacje, czy i w jakim stopniu miasto ma możliwość sfinansowania jego realizacji lub pozyskania zewnętrznych środków.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
News will be here