Deweloper wystąpił o nazwanie ulicy w Czyżynach

Bezimienny łącznik ul. Centralnej z ul. Na Załęczu powinien nosić nazwę Stanisława Juchnowicza. Z taką propozycją do rady miasta wstąpiła spółka Develia. Droga ta prowadzi do m.in. inwestycji zrealizowanej przez tę firmę.

Jest już gotowy projekt uchwały tej sprawie. Pomysł firmy uzyskał pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa. Nazwa upamiętniająca zmarłego w 2020 roku Stanisława Juchnowicza znajduje się w Banku Nazw propozycji oczekujących.

„Stanisław Juchnowicz (ur. 10 czerwca 1923 r. w Lidzie, zm. 31 stycznia 2020 r. w Krakowie) – polski architekt, urbanista, profesor nauk technicznych, żołnierz Armii Krajowej, wieloletni pracownik Politechniki Krakowskiej i jej dziekan (1984 r.), współautor planu urbanistycznego Nowej Huty. Laureat zespołowej Nagrody Państwowej II stopnia za realizację i budowę Nowej Huty. W 1985 r. przewodniczył Sądowi konkursowemu SARP na projekt zespołu mieszkaniowego, mającego stanowić ostateczne ukształtowanie rejonów Placu Centralnego.

W 1959 r. Juchnowicz otrzymał stypendium Fundacji Forda i wyjechał na studia do Instytutu Studiów Urbanistycznych Uniwersytetu Pensylwańskiego w Filadelfii (1959–1960). Po ukończeniu studiów i obronie pracy doktorskiej i habilitacyjnej wyjechał do Afryki zachodniej, gdzie podczas swojej ośmioletniej działalności zaprojektował rozbudowę czterech miast w Nigerii południowej (Gaya, Bici, Zaria i Gombi).

Po powrocie do Polski został wybrany Dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Stanisław Juchnowicz był autorem wielu prac teoretycznych i studialnych z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego (m.in. śródmieścia miast polskich, studia nad kształtowaniem i rozwojem centrów). Był także uczestnikiem szeregu nagrodzonych i wyróżnionych krajowych, a także międzynarodowych, konkursów urbanistyczno-architektonicznych. Spoczywa na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie”, czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus