Nadchodzi święto włoskiego teatru. W dniach 20-26 lutego odbędzie się kolejna edycja Dni Komedii dell’Arte. Nie zabraknie prawdziwych, skórzanych masek, pełnej dowcipu fabuły oraz szczypty teorii.
Komedia dell’arte narodziła się w XVI wieku we Włoszech i była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. Opierała się w dużej mierze na zasadzie improwizacji, a szczególną rolę odgrywała plastyka. Aktorzy i aktorki, ukryci za skórzanymi maskami, odzwierciedlali przywary różnych grup społecznych.
Włoska komedia, choć przez wieki zapomniana, dziś wraca do łask. Świadczy o tym chociażby organizowane od 2010 roku międzynarodowe święto Commedia dell'Arte Day. Krakowskim odpowiednikiem wydarzenia są cieszące się niemałą popularnością Dni Komedii dell’Arte przygotowywane przez Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza.
– Z największą przyjemnością po raz kolejny włączamy się w organizację Dni Komedii dell’Arte, bo wiemy, że ta nietuzinkowa, XVI-wieczna forma teatralna rodem z Italii ma swoich wiernych fanów w całej Europie, a w Krakowie jest ich wyjątkowo dużo – co widać podczas spektakli wystawianych w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte, działającej w naszym Teatrze Praska 52 – jedynej takiej w Polsce. Liczmy, że tegoroczna edycja wydarzenia będzie dla nich prawdziwą ucztą oraz sprawi, że to grono znacznie się powiększy – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.
Spektakle, warsztaty i lekcje
W pierwszych dniach festiwalu, czyli 20, 21 i 22 lutego, odbędą się lekcje teatralne skierowane do uczniów oraz nauczycieli. Artyści dell’arte tworzący Trupę Komedianty nie tylko opowiedzą o tym specyficznym gatunku teatralnym, ale także zaprezentują się na scenie. Nie zabraknie tradycyjnych kostiumów, skórzanych masek czy oryginalnych rekwizytów.
Poprzez lekką, zabawną formę lekcji uczestnicy będą mogli przekonać się, czym jest komizm dell’Arte, a w archetypach postaci dostrzec znane z lektur persony. Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc.
W programie XIV edycji Dni Komedii dell’Arte znalazły się także darmowe warsztaty. To doskonała okazja, by spróbować swoich sił na scenie w roli komedianta. Zajęcia, przeznaczone dla osób z doświadczeniem aktorskim, jak i tych początkujących, poprowadzi Agnieszka Cianciara-Fröhlich, dyrektor artystyczna Dni Komedii dell’Arte. Warsztaty odbędą się 23 lutego w siedzibie Baletu Cracovia Danza. Liczba miejsc ograniczona.
Skoro mowa o święcie włoskiej komedii, w planie nie może zabraknąć pełnych dowcipu spektakli. Pierwsza propozycja to „Sąsiadka”. Przedstawienie zadebiutowało na scenie 10 lat temu jako pierwsza produkcja Trupy Komedianty. Teraz wraca na teatralne deski, jednak w nowej odsłonie. Będą skórzane maski, pełna dowcipu i nieoczekiwanych zwrotów intryga oraz improwizacja, czyli wszystko to, co wyróżnia komedię dell’arte.
Spektakl „Sąsiadka” zaprezentowany zostanie 24 i 25 lutego w Teatrze Praska 52. Z kolei 26 lutego, czyli ostatniego dnia festiwalu, publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienie „Oberża pod złamanym groszem”. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek i zabawnych nieporozumień.
Włoska komedia w Krakowie
Z inicjatywy Studio Dono i Teatru Praska 52 w 2016 roku powstała Krajowa Scena Komedii dell’Arte, dzięki której widzowie przez cały rok mogą spotykać się ze sztuką rodem z szesnastego wieku. Działająca w jej ramach Trupa Komedianty tworzy spektakle w duchu komedii dell’arte.
W styczniu na deskach Teatru Praska 52 prezentowane są takie przedstawienia jak „Białogłowy w pludrach”, „Emigranci”, „Viagra i chryzantemy”, „Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł”, „Gino i Suzi. Kucharze”, „Napis” oraz „Kosztowny romans”.
Szczegółowy program XIV edycji Dni Komedii dell’Arte dostępny na stronie dnikomedii.pl.