Muzyka żydowska znów wypełni ulicę Kazimierza. Powraca Szalom na Szerokiej

fot. PAULINA KOZIEŁ/LOVEKRAKÓW.PL

Po pandemicznej przerwie powraca kultowy koncert „Szalom na Szerokiej”, będący jednym z flagowych wydarzeń Festiwalu Kultury Żydowskiej. W lipcu krakowski Kazimierz znów stanie się epicentrum żydowskiego świata.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie stanowi największą prezentację współczesnej kultury tworzonej przez Żydów we wszystkich zakątkach świata. Wydarzenie odbywa się od 1988 roku i przyciąga rzeszę odbiorców.

– FKŻ jest lustrem, w którym odbija się i skupia wszystko to, co wyznacza rytm i miejsce żydowskiej kultury w świecie. We współczesnym świecie. Od ponad ćwierć wieku jesteśmy w centrum tego świata – twierdzi Janusz Makuch, twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Szalom na Szerokiej powraca

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 2 lipca. Tematem przewodnim festiwalu będzie kolejny z żywiołów. Po ziemi, ogniu i wodzie przyszedł czas na powietrze, dlatego też w tym roku nie zabraknie kultowego koncertu na świeżym powietrzu.

Organizatorzy zdradzili, że po trzech latach przerwy powraca „Szalom na Szerokiej”. To jeden z największych na świecie koncertów poświęconych muzyce żydowskiej. 1 lipca 2023 roku ulica krakowskiego Kazimierza znów stanie się sercem całego żydowskiego świata.

Koncert „Szalom na Szerokiej” po raz pierwszy odbył się w 1991 roku podczas Dni Żydowskiego Kazimierza. Dziś stanowi flagowe wydarzenie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Międzynarodowa współpraca

W ubiegłym roku organizatorzy, dzięki otrzymanemu wsparciu z Europejskiego Korpusu Solidarności, zaprosili na cały miesiąc do Krakowa wolontariuszy z całego świata. 60 osób, reprezentujących różne kraje, wyznania czy orientacje, stworzyło zespół, który zaangażował się w organizację wydarzenia.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie otrzymał grant z EKS również na rok 2023. Wkrótce więc rozpocznie się międzynarodowa rekrutacja.