„Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” w Muzeum AK

Wystawa w Muzeum Armii Krajowej fot. materiały prasowe Muzeum AK

W najbliższą niedzielę otwarcie kolejnej wystawy czasowej w Muzeum AK. „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” to prezentacja 40 plakatów, których większość pochodzi z okresu II wojny światowej.

W wyniku zapotrzebowania armii powstało wiele wynalazków. Wojskowym zawdzięczamy jednak nie tylko patenty fabryczne, ale również techniki wykorzystywane we współczesnej reklamie. Podczas II wojny światowej stosowano propagandę na wielką skalę. W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można zobaczyć plakaty z tamtych lat oraz powojenne kreacje wykorzystujące wojenną retorykę.

Dziedziniec cały w plakatach

Od najbliższej niedzieli 3 kwietnia ściany muzealnego dziedzińca wypełnią się reprodukcjami wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939-45. Plakaty reprezentują polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie, jak i niemiecką skierowaną do Polaków, a także komunistyczną propagandę oraz PRL-owską. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa potrwa do końca września 2016 roku.