Dotacje na termomodernizację cieszyły się dużym zainteresowaniem krakowian

Termomodernizacja bloku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prawie 19 milionów złotych w tym roku będzie przeznaczone przez władze Krakowa na program termomodernizacji budynków jednorodzinnych czy rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Kraków ze swojego budżetu w tym roku wyłoży 10,5 miliona złotych, ponad 8,3 miliona złotych dołoży rząd w ramach Programu Inwestycji Lokalnych. Najwięcej na tym zyskają właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą chcieli przeprowadzić ocieplenie swoich nieruchomości. W sumie pozyskać mogli 6 milionów złotych.

Nabór wniosków o dofinansowanie do termomodernizacji rozpoczął się w 25 maja i trwał do końca czerwca. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania. Wszystkie pieniądze zostały zakontraktowane.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w odpowiedzi na interpelacje radnych Jacka Bednarza oraz Rafała Komarewicza napisał, że „liczba złożonych wniosków o udzielenie dotacji znacznie przekroczyła zakładany budżet”.

Samorządowcy chcieli, aby prezydent przeznaczył więcej pieniędzy na dwa programy: termomodernizacji oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii. – Warto pobudzać i zachęcać do działań w tych sprawach, dlatego proponujemy zwiększenie puli środków na dotacje – mówił w sierpniu Komarewicz.

Prezydent zapewnił, że „w sytuacji dysponowania wolnymi środkami finansowymi rozważę możliwość zwiększenia puli środków na te programy”.