Dotacje, stypendia, obniżka czynszów. Miasto przekaże 10 mln zł na wsparcie krakowskiej kultury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto przedstawiło założenia pakietu „Kultura odporna”, który ma być wsparciem dla twórców i sektora kultury w Krakowie. Jego wartość to prawie 10 mln zł.

Na wsparcie mogą liczyć indywidualni twórcy i animatorzy, organizacje pozarządowe, instytucje, producenci muzyczni i audiowizualni, sektor sztuk wizualnych, sektor filmowy i branża książki.

Miasto przeznaczy na ten cel środki znajdujące się w budżecie wydziału kultury urzędu miasta na 2020 rok i część środków niektórych miejskich instytucji kultury. Wartość całego pakietu to obecnie prawie 10 mln zł.

– Warto sobie uświadomić, że kultura nie jest tylko dodatkiem do naszego życia, ale istotnym warunkiem rozwoju wielu ważnych obszarów, jest powiązana z tyloma sektorami gospodarki, sektorem turystyki, edukacji, przemysłami kreatywnymi, hotelarstwem, gastronomią, transportem. Dlatego to ważny czas współdziałania i ponadbranżowej solidarności, bo od narzędzi, jakie zbudujemy teraz, będzie zależało na ile szybko i niepoobijani z tego kryzysu wyjdziemy – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Cała rozmowa >>> Koronawirus to katastrofa dla krakowskiej kultury

Co w pakiecie?

Miasto chce wzmocnić i podnieść pulę na nagrody, stypendia dla twórców i artystów, stworzyć dodatkowy pakiet stypendiów dla najbardziej potrzebujących.

Co więcej, urząd przeznaczy dodatkowe środki na kulturalną działalność i dzieła powstające w czasie pandemii koronawirusa. W związku z tym zostanie uruchomiony nowy program dotacyjny dla kulturalnych działań realizowanych w sytuacji zagrożenia, nowe formy angażowania publiczności w swoje przedsięwzięcia, pojawią się również zachęty dla sektora książki, filmu i muzyki.

W ramach „Kultury odpornej” powstał również program Partnerstwo dla muzyki, skierowany do branży muzycznej i klubów. Przewidziane się również ulgi w płatnościach czynszu dla galerii sztuki i pracowni twórczych.

Zmiany kulturalnych planów

Wiele zaplanowanych na nadchodzące miesiące wydarzeń odwołano lub częściowo przeniesiono do sieci.

– Aby umożliwić organizacjom możliwość zachowania ciągłości dla projektów już rozpoczętych i rozliczenia już poniesionych kosztów podjęto decyzję o kontynuowaniu działań. Zmniejszone zostanie jednak wsparcie do 40% pierwotnych kwot dotacji. Miasto deklaruje elastyczność w rozliczaniu kosztów działalności organizacji i osiąganiu deklarowanych wskaźników – czytamy w komunikacie miasta.

Urząd dofinansuje również nowe, możliwe do realizacji przedsięwzięcia i pomoże przetrwać ten trudny czas fundacjom i stowarzyszeniom. Niewydane środki mają zostać przeznaczone m.in. na projekty cyfrowe i nowe formy kontaktu z publicznością. Wartość tego programu to prawie 1 mln zł.

Straty w instytucjach

– Obecna sytuacja nie pozwala większości firm, instytucji i organizacji prowadzić ich regularnej działalności zarobkowej. Spadają rezerwacje kongresów, wielkie koncerty, rozgrywki sportowe. Dotyczy to także sektora kultury – przyznaje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent zaznacza, że to dla kultury „czas wielkiej próby” i trzeba na nowo wymyślić działania w sektorze kultury.

– Miejskie instytucje kultury nie zarabiają na sprzedaży biletów i usług, i podobnie jak wszystkie inne branże walczą o przetrwanie. To potężna próba dla teatrów i muzeów, dla obiektów typu Tauron Arena czy Ice Kraków, próba dla tzw. freelancerów i organizacji pozarządowych, mających często na utrzymaniu rodziny Wiele instytucji stara się przenosić swoją działalność do sieci internetowej, ale wiemy wszyscy, że to nie wystarczy. Musimy pomóc twórcom i artystom utrzymać się na powierzchni w tych czasach i uratować zatrudnienie w tym sektorze – mówi Majchrowski.

Według szacunków, w sektorze kultury i branżach z nią powiązanych pracuje kilkanaście tysięcy osób. Jak podaje miasto, w sektorze festiwali – prawie 4 tys. osób. Dzięki festiwalom do miejskiej kasy trafia co najmniej 500 mln zł. Wiadomo już, że w związku z pandemią zaplanowane do końca lata wydarzenia zostały odwołane. Prezydent Krakowa wykluczył przekładanie tych wydarzeń na jesień.

Duże znaczenie dla miasta mają również muzea i biblioteki, a wiele teatrów i instytucji kultury finansowało się w 80% z własnych przychodów.

„Kultura w waszych rękach”

Prezydent zaapelował również do właścicieli nieruchomości, w których znajdują się instytucje kultury, niezależne teatry, galerie, księgarnie czy kina.

– Działalność placówek kultury znajdujących się w kamienicach i innych nieruchomościach przyczynia się do wzrostu atrakcyjności otoczenia. To są pewni i wdzięczni najemcy. Dziś – w tym trudnym czasie, państwa elastyczność i odpowiedzialne podejście pozwoli tym miejscom przetrwać. Mam wrażenie, że przywrócenie księgarni, antykwariatów, kin, teatrów, ale też lokalnych restauracji jest znacznie trudniejsze niż wprowadzenie sklepu międzynarodowej sieci. Także w państwa rękach leży przyszłość krajobrazu kultury naszego miasta – zaapelował Majchrowski.

„Kultura odporna” ma również w większym stopniu zaktywizować instytucje znajdujące się w dzielnicach. Chodzi o redystrybucję części środków na działania lokalnych twórców i artystów.

Podziałem środków dla sektora filmowego i przemysłu muzycznego zajmie się m.in. Krakowskie Biuro Festiwalowe. Miasto zamierza zaangażować w takie działania również ośrodki kultury w dzielnicach.

comments powered by Disqus