Drugie życie drzew

Choinki fot. Archiwum

Święta za nami, a choinki dalej stoją w salonach krakowian. Jak co roku rodzi się pytanie, co zrobić z drzewkiem, zwłaszcza, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na żywą, doniczkową choinkę.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Zarząd Zieleni Miejskiej, apelujący o oddawanie drzewek do powtórnego posadzenia. – Zasady są niezmienne. Tuż po świętach mieszkańcy mogą przywozić nam drzewka na parking od strony al. 3 maja. Miejsce składowania jest tuż za budką ochrony. Jak tylko będziemy mieć dogodne warunki pogodowe, to nasi leśnicy będą wybierać odpowiednie miejsca, by ponownie posadzić choinki – tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Niestety nie wszystkie drzewka mają szansę na drugie życie. Średnio w nowym miejscu przyjmuje się 4 na 10 iglaków. Z kilku powodów. Po pierwsze, zdarza się, że sprzedawcy celowo uszkadzają system korzeniowy drzew, by te zmieściły się w donicach. Ważną rolę odgrywa też fizjologia. – Im później, tym trudniej się przyjmują, bo drzewko po 6-7 dniach w cieple, często przy kaloryferze zapomina już że jest zima i w sytuacji, gdy jest znów wynoszone na ujemną temperaturę, to jest to dla niego duży szok – wyjaśnia Aleksandra Mikolaszek. Dlatego ważne, by pamiętać o regularnym podlewaniu drzewek, a przed oddaniem ich do ZZM ponownie „zahartować” je na balkonie czy w ogrodzie.

Obieg materii

Również cięte drzewka nastręczają mieszkańcom pewnych problemów. Taki „ekologiczny” odpad przecież z trudem zmieści się do pojemnika na śmieci. Dlatego, jak co roku, uschnięte drzewko odbierze od nas Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. – Taką starą choinkę można samodzielnie przywieźć do Centrum Ekologicznego Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40 – mówi Piotr Odorczuk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

MPO prowadzi również zbiórkę odpadów zielonych. – Zaczynamy w połowie stycznia. W ramach programu odbioru odpadów zielonych mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni wystawiać choinki przed swoje posesje. Już wkrótce dostarczymy harmonogramy zbiórek, właśnie dostaliśmy ulotki. Mieszkańców bloków harmonogram nie obowiązuje. Odpady są odbierany ciągle, ale raz w tygodniu choinki będą odbierały specjalnie do tego skierowane ekipy – zapewnia Piotr Odorczuk. Jak dodaje, ważne jest, by mieszkańcy wystawiali drzewka przed altany śmietnikowe, bo brygady odpowiedzialne za odbiór iglaków nie mają dostępu do altan, które często zamykane są na klucz.

MPO apeluje też o lepszą współpracę wspólnoty mieszkaniowe z ogrodzonych bloków, które niestety nie zawsze ułatwiają pracę służbom utrzymania.